Էդ քարը ձեր վրա շպրտե՛ք, Հովնանը քարն առել, գցում ա Կաթողիկոսի վրա. Լոս Անջելեսի հայերի ակցիան
Իրավաբան Աբրասիմ Աթոյանը գրում է․ «Լոս Անջելեսի հայ հավատացյալները հենց այս պահին բողոքի ակցիա են իրականացնում առաջնորդանիստ Սրբոց Ղևոնդյաց եկեղեցու մուտքի մոտ՝ ընդդեմ թեմի առաջնորդ, տիրադավ Հովնան Տերտերյանի՝ պահանջելով նաև դադարեցնել Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Սրբա...
Վենսի աշխատակազմը հաստատել է Բագրատ սրբազանի նամակի ստացումը
Վենսի աշխատակազմը հաստատել է Բագրատ սրբազանինամակիստացումը և հայտնել իր շնորհակալությունը. Christian Solidarity International (CSI)-ն է հայտնում: Փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսն այսօր գտնվում է Հայաստանում և շուտով կայցելի Ադրբեջան։ Անցյալ շաբաթ CSI-ին հաջողվեց բանտում այցելել...
Ակնկալում եմ, որ ՔՊ-ն Վենսին կխնդրի ճնշել Բաքվին՝ ազատեն բոլոր հայ գերիներին, բայց չեն անի.Խաչատրյան
Ես ակնկալում եմ, որ Հայաստանի իշխանությունները ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսին կխնդրեն ճնշում անցնել Ադրբեջանի կառավարության վրա՝ ազատ արձակելու Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին, ներառյալ Արցախի Հանրապետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։ Այս մասին այսօր՝ փետրվարի 9ին, ԱԺում լր...
Ռուբեն Վարդանյանի գործով Բաքվի դատավարությունը կշարունակվի փետրվարի 10-ին
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործով Բաքվում ընթացող շինծու դատավարությունը կշարունակվի փետրվարի 10-ին։ Այս մասին հայտնում է ադրբեջանական ԱՊԱ գործակալությունը։ Այս կեղծ դատավարությունը անորոշ ժամանակով հետաձգվել էր դեկտեմբերի 30-ին։ Դա պայմանավորված էր նրան...
Վենսը Երևան է ժամանում. ինքնաթիռը մեկնել է Միլանից
Վենսը գալիս է Երևան. ԱՄՆ փոխնախագահի ինքնաթիռն արդեն մեկնել է Միլանից՝ ըստ Flightradar-ի տվյալների: Հիշեցնենք, որԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը տիկնոջ՝ Ուշա Վենսի հետ փետրվարի 9-10-ին պաշտոնական այցով կլինի Հայաստանում: Այսօր երեկոյան տեղի կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյա...
Իրանի հետ հարաբերությունների խզումը Հայաստանի համար գոյութենական ռիսկ է. Արթուր Խաչատրյան
Հայաստանի Հանրապետությունը միշտ կարողացել է բալանսավորված, փոխլրացնող, կոմպլեմենտար քաղաքականություն վարել. և Միացյալ Նահանգներ-Իրան հակամարտությունների նույնիսկ ամենավատ պայմաններում, Հայաստանը ստացել է Միացյալ Նահանգների ընկալումը, որ Իրանի հետ հարաբերությունների փչաց...
Գրանցվել է 530 դեպք, որից 145-ը՝ արտակարգ
Փետրվարի 2-8-ը ՆԳՆ ՓԾ ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնում գրանցվել է 530 դեպք, որից 145-ը՝ արտակարգ: Այս մասին տեղեկացնում են ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունից: Մասնավորապես՝ հրդեհի՝ 42, փլուզման՝ 13, քարաթափման՝ 5, կենսաապահովման կոմունալ համակարգերում վթարի, ուժեղ քամո...
Կաթողիկոսի դեմ քրեական գործերը ձախողվում են
Բազմաթիվ քրեական գործեր կան հարուցված, որոնցով նպատակ կա հասնել այնպիսի իրավիճակի, որ Վեհափառ հայրապետի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցեն ու տանեն առաջ: Այս մասին այսօր դատական նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց եկեղեցու շահերը պաշտպանող փաստաբան Արա Զոհրաբյա...
Արա Զոհրաբյանի եւ դատավորի թեժ զրույցը
Դատարանն անհարկի միջամտել է եկեղեցու ներքին կյանքին, որի իրավունքը չունի։ Դրա մասին հստակ կանոններ սահմանել է ոչ միայն Հայաստանի ներպետական օրենսդրությունը, այնպես էլ եվրոպական, միջազգային ստանդարտ է։ Այս մասին, այսօր՝ փետրվարի 9ին, Մասյացոտն թեմի նախկին առաջնորդ Արման...
Ռուսաստան–հետխորհրդային տարածք համագործակցությունն առաջնահերթություն է․ Լավրով
Ռուսաստանն իր արտաքին քաղաքականության մեջ առաջնահերթ ուշադրություն է դարձնում հետխորհրդային տարածքին։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ BRICS TV ին տված հարցազրույցում: «Մենք յուրաքանչյուր գործընկեր երկրի հետ մշակում ենք կոնկրետ ծրագրեր՝ նախագ...

Эрдоган проведет совещание по вопросу российских карт «Мир» и возможным санкциям
Президент Турции Тайип Эрдоган созовет совещание на высшем уровне, посвященное экономике, на котором будут обсуждаться российская платежная система «Мир» и возможные западные санкции, сообщает Reuters со ссылкой на два источника. На встрече с правительственными чиновник...
Посол Испании вручил верительные грамоты президенту Армении
Президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну вручил верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Королевства Испания в Армении Маркос Гомес Мартинес (резиденция в Москве). Как сообщилив Управлении по связям с общественностью аппарата президент...
Эрдоган не исключил встречи с Пашиняном в Праге
Президент Турции прокомментировал визит спикера Палаты представителей Конгресса США Нэнси Пелоси в Ереван, сообщает «Анадолу». По его словам, у Пелоси нет никаких рычагов влияния на процессы на Южном Кавказе. «Уверен, что ее визит вызвал обеспокоенность во многих местах...
Двоих военнослужащих ВС Армении, спустя 9 дней, удалось вывести из окружения
Двоих военнослужащих ВС Армении, спустя 9 дней, удалось вывести из окружения. Об этом Новости Армении сообщили в пресс-службе Минобороны Армении. Из окружения выведены капитан Артем Геворгян и младший сержант Арман Пилосян.
Песков отказался комментировать отказ своего сына по явке в военкомат
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков отказался комментировать позицию своего сына Николая относительно явки в военкомат на фоне объявления частичной мобилизации в стране, сообщает Gazeta.ru. «Я знаю об этом и знаю, что полного текста разговора не выложили»,...
Пять матерей погибших солдат получили в «Ераблуре» телесные повреждения — адвокат
Пять матерей погибших военнослужащих получили в «Ераблуре» телесные повреждения различной степени тяжести. Об этом в Фейсбуке сообщил адвокат Ваан Ованнисян. В связи с этим генпрокурору Армении будет представлено соответствующее ходатайство о преступлении для начала уго...
Байден поздравил армянский народ с Днем независимости
Президент США Джо Байден поздравил армянский народ с Днем независимости, направив послание премьеру РА. «Недавние боевые действия подчеркивают необходимость удвоить нашу дипломатию, чтобы Армения могла рассчитывать на процветающее и мирное будущее, которое включает норм...
Макрон заверил, что Франция не находится в состоянии войны с Россией
Франция не находится в состоянии войны с Россией, несмотря на поддержку Украины, и продолжает курс на поддержание диалога с Москвой. Oб этом заявил в четверг президент Франции Эмманюэль Макрон в интервью телеканалуBFMTV, которое он дал в самолете, возвращаясь с 77-й сес...
Иран, Россия и Китай проведут совместные учения ВМС
Иран, Россия и Китай планируют провести совместные учения военно-морских сил этой осенью. Как передаетАрменпресс, об этом в четверг заявил начальник Генштаба Вооруженных сил Ирана Мохаммад Багери в рамках пресс-конференции на параде ВС Ирана. "Учения с участием ВМС Иран...