Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը հնարավոր է միայն ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունից հետո․ Բայրամով
Նախաստորագրված խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը հնարավոր է միայն Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխության և TRIPP նախագծի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների ամբողջական կատարման դեպքում: Այս մասին տարվա արդյունքների ամփոփմանը նվիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարե...
2025 թվականին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացում զգալի առաջընթաց է գրանցվել․ Բայրամով
2025 թվականին Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացում զգալի առաջընթաց է գրանցվել, հայտարարել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ ադրբեջանական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ։ Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը երկրի նախագահի ղեկավարությամբ 2025 թվականին ակտիվ արտաքի...
Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարություն է տարածել մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման վերաբերյալ
Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարություն է տարածել մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի կառուցման շուրջ մամուլում հրապարակվող լուրերի և սոցիալական ցանցերում քննարկումների վերաբերյալ։ Հիշեցնենք, որ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը օրերս հայտարարել էր, որ մետրոյի «Աջափնյակ» կայարանի...
Միջազգայնագետը բացատրում է՝ ինչի մասին է իրականում ամերիկյան հետաքրքրությունը տարածաշրջանում
Վերջիվերջո պետք է հասկանալ, որ ամերիկյան քաղաքականությունը Թրամփի ուղով Ադրբեջանի՝ Նախիջևանին կապելու մասին չէ, ոչ էլ Ադրբեջանին միջանցք տալու մասին է և ոչ էլ ընդհանրապես մեր կամ Ադրբեջանի մասին է, որքան էլ ՀՀ իշխանությունները փորձեն PR-վել այս թեմաների վրա։ Դա Կենտրոնա...
Չինաստանը սահմանափակումներ է սահմանել մի քանի ամերիկյան ընկերությունների նկատմամբ
Չինաստանը սահմանափակումներ է սահմանել մի քանի ամերիկյան ընկերությունների նկատմամբ՝ կապված Թայվանին մեծածավալ զենքի վաճառքի հետհայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։ «Համաձայն Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտաքին պատժամիջոցների մասին օրենքի 3, 4,...
Թաթոյանի ասածը ընկալելի չէ. Լեւոն Զուրաբյան
Հայաստանը գտնվում է բարդ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում։ Այս մասին դեկտեմբերի 26-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Հայ ազգային կոնգրեսից վարչապետի թեկնածու, ՀԱԿ վարչության փոխնախագահ Լեւոն Զուրաբյանը։ Հիշեցնենք, որ կուսակցությունը գլխավորում է Հայաստանի առաջին ն...
Մալայզիայի նախկին վարչապետը մեղավոր է ճանաչվել
Մալայզիայի նախկին վարչապետ Նաջիբ Ռազակը, որը 2022 թվականից բանտարկված է, մեղավոր է ճանաչվել իշխանության չարաշահման և փողերի լվացման բոլոր մեղադրանքներով՝ կապված 1MDB հիմնադրամին առնչվող բազմամիլիարդանոց սկանդալի հետ։ Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։ Ռազա...
44-օրյա պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի հայրն ազատ է արձակվել
Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված Մխիթար Գալեյանի հայրը՝ Գարիկն արդեն ազատության մեջ է։ Այս մասին հայտնում է փաստաբան Վահան Հովհաննիսյանը։ Փաստաբանը հիշեցրել է, որ հայտնի դատավոր Մասիսի Մելքոնյանի որոշմամբ Գալեյանը դատապարտվել էր 2.5 տարվա ազատազրկման, վերաքննիչ բողոք...
Լոռու մարզում կանխվել է վրեժխնդրության շարժառիթով պլանավորված սպանությունը
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննության ընթացքում պարզվել է, որ 2025 թվականի սեպտեմբերի 20-ին մարզի բնակիչ Հ․Տ․-ն ընկերոջ՝ Ս․Կ․-ի հետ խմբի կազմում, փոխլրացնելով միմյանց գործողությունները, ծագած վիճաբանության...
Իսրայելի բանակը հարվածել է «Հեզբոլլահ»-ի «Ռադվան» հատուկ նշանակության ուժերի վարժական կենտրոնին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻԲՊ) Լիբանանում հարվածել է վարժական և որակավորման համալիրի, որն օգտագործվում էր «Հեզբոլլահ»-ի «Ռադվան» հատուկ նշանակության ուժերի կողմից վարժանքներ և մարզումներ անցկացնելու համար։ Այս մասին ԻԲՊ-ն նշել է իր Telegram ալիքում։ «Համալիրում ան...

Инциденты в Арцахе должны решаться путем диалога между Россией и Азербайджаном — Андраник Кочарян
Россия несет ответственность за соблюдение режима прекращения огня, но так как в данный момент в центре ее внимания оказались другие неспокойные регионы, противник может воспользоваться ситуацией. Об этом на брифинге с журналистами в Национальном Собрании заявил депутат...
Стоимость меди колеблется
Стоимость меди в среду не показывает единой динамики после двух торговых сессий снижения, инвесторы оценивают перспективы поставок и спроса металла в условиях глобальной неопределенности, свидетельствуют данные торгов. Майский фьючерс на медь на бирже Comex дешевел на 0...
Инструкторы из США натаскивали украинские соединения, заявило Минобороны
Соединения украинских войск, которые планировалось использовать в Донбассе, натаскивались американскими и британскими инструкторами во Львове, Об этом заявил в среду официальный представитель Минобороны РФ генерал-майор Игорь Конашенков. "Особо отмечу, что данное соедин...
ЦБ РФ до 9 сентября вводит временный порядок операций с наличной валютой
Банк России вводит временный порядок операций с наличной валютой, сообщил регулятор. «Банк России с 9 марта по 9 сентября 2022 года устанавливает следующий порядок выдачи средств с валютных вкладов или счетов граждан. Все средства клиентов на валютных счетах или вкладах...
Работы по восстановлению газопровода в Арцахе начнутся после разминирования территории
Саперы Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Арцах с утра 9 марта начали работы по разминированию территории вблизи газопровода на участке Шуши-Лисагор-Бердзор, находящемся под контролем Азербайджана. После их завершения...
АО Арцаха опровергла очередную азербайджанскую дезинформацию
Министерство обороны Азербайджана 9 марта распространило сообщение, в котором утверждается, что подразделения Армии обороны Арцаха, якобы, открыли огонь из огнестрельного оружия по азербайджанским боевым позициям, после чего уже последние открыли ответный огонь. Данное...
Возбуждено уголовное дело за обзывание депутата ГД Ваагна Алексаняна «слепой свиньей»
На днях было возбуждено уголовное дело за то, что депутата «Гражданского договора» Ваагна Алексаняна обозвали «слепой свиньей». Об этом на своей странице в Фейсбуке написал адвокат Александр Кочубаев. «Полиция РА побеседовала с Алексаняном, чтобы выяснить оскорбило ли е...
Ален Симонян и Сергей Копыркин в ходе встречи коснулись вопросов региональной безопасности
Исполняющий обязанности президента Армении Ален Симонян 9 марта принял чрезвычайного и полномочного посла Российской Федерации в Армении Сергея Копыркина. Как сообщилив Аппарате президента, на встрече были затронуты вопросы региональной безопасности. Обе стороны отметил...
В Анталье планируется контакт Лаврова и Кулебы, заявили в МИД
Контакт глав МИД РФ и Украины Сергея Лаврова и Дмитрия Кулебы в Анталье планируется, Օб этом заявилаофициальный представитель МИД РФ Мария Захарова. По словам представителя МИДРФ, в среду планируется вылет Лаврова вТурциюна Анталийский форум. "Планировались ряд двусторо...
Франция предрекла мировой голод из-за ситуации на Украине
Ситуация на Украине угрожает спровоцировать мировой продовольственный кризис уже в этом году, об этом пишет газетаLe Figaroсо ссылкой на министра сельского хозяйства и продовольствия Франции Жульена Денорманди. "В районе Средиземноморья расположено множество стран, кото...