WP. Թրամփի վարչակազմը կարող է կրճատել գերատես...
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մտադիր է զգալիորեն կրճատել ԱՄՆ մի շարք դաշնային գերատեսչությունների անձնակազմը; Դրանցից մի քանիսում աշխատակիցների թիվը կարող է կրճատվել 50%-ով, հաղորդում է The Washington Post-ը։
Սպիտակ տան ներքին փաստաթղթերի համաձայն, որոնք ստացվել են պարբերականի լրագրողների կողմից, ամերիկյան կառավարության պաշտոնյաները «պատրաստվում են այն փաստին, որ գերատեսչությունները կկրճատեն իրենց անձնակազմի 8%-ից 50%-ը Թրամփի վարչակազմի կառավարական ապարատի չափը կրճատելու ծրագրի առաջին փուլում: Փաստաթղթերը նախանշում են «2,3 միլիոնանոց [ԱՄՆ] բյուրոկրատիայի վերակազմակերպման նախնական ծրագրերը»։
Փաստաթղթերի համաձայն՝ ԱՄՆ բնակարանաշինության և քաղաքաշինության նախարարությունը, օրինակ, նախատեսում է կրճատել իր անձնակազմի մինչև կեսը, որը ներկայումս կազմում է մոտ 8,3 հազար մարդ։ Սպասվում է, որ ՆԳՆ-ում աշխատողների թիվը կկրճատվի մեկ քառորդով, Առևտրի, Ֆինանսների և Ներքին Եկամուտների Ծառայությունում (երկրի հարկերի հավաքագրման գլխավոր գործակալությունը) մոտ մեկ երրորդով, Արդարադատության նախարարությունը՝ 8%-ով։ Ծրագրերը վերաբերում են ԱՄՆ 22 դաշնային գործակալություններին: Բոլորի համար տվյալները չեն տրամադրվում:
Սպիտակ տան մամուլի քարտուղարի տեղակալ Հարիսոն Ֆիլդսը պարբերականին հայտնել է, որ փաստաթղթերը ուրվագծում են վարչակազմի միայն նախնական, այլ ոչ վերջնական ծրագրերը։ Նա հաստատել է, որ նախապատրաստվում է գերատեսչական աշխատողների թվի զգալի կրճատում։