• Ռուսաստանը չի մասնակցի Թրամփի նախաձեռնած Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին
Ռուսական կողմը չի պլանավորում մասնակցել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնությամբ ստեղծված Խաղաղության խորհրդի առաջին նիստին: Ինչպես տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, այդ մասին հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան...
• Չինաստանի նախագահը կոչ է արել ընդլայնել միջազգային գիտական համագործակցությունը
Չինաստանի նախագահը կոչ է արել ընդլայնել միջազգային գիտական համագործակցությունը
Փետրվարի 12, 2026
Չինաստանը պետք է ուժեղացնի աշխատանքը հիմնարար գիտական ​​հետազոտությունների բնագավառում և ընդլայնի միջազգային համագործակցությունն այդ ոլորտում: Գնական գիտությունների պետական հիմնադրամի հետ հանդիպմանը նման հայտարարությամբ է հանդես եկել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը։ «Անհրա...
• ՀԱՊԿ-ի անդամակցության հեռանկարով Ադրբեջանում իշխանափոխության դավադրություն
ՀԱՊԿ-ի անդամակցության հեռանկարով Ադրբեջանում իշխանափոխության դավադրություն
Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայությունը Ռամիզ Մեհդիևի և Ալի Քերիմլիի գործով նոր տեղեկություն է տարածել: Օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների մարմինների կողմից ստեղծված և 2012 թ. հուլիսի 4-ին օտարերկրյա պետությունում գրանցված «Ռուսաստանի ադրբեջանական կազմակերպություն...
• Տեառնընդառաջը՝ նաև նորապսակների օրհնության օր
Տեառնընդառաջը՝ նաև նորապսակների օրհնության օր
Փետրվարի 14-ին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին նշելու է Տեառնընդառաջի՝ մանուկ Հիսուսի տաճարին ընծայման տոնը, որը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կողմից հռչակվել է նաև նորապսակների օրհնության օր: Հայաստնում են Մայր Աթոռից:...
• Կրեմլը հայտարարում է՝ սպասվում է բանակցությունների նոր փուլ
Կրեմլը հայտարարում է՝ սպասվում է բանակցությունների նոր փուլ
Կրեմլը պատկերացում ունի ԱՄՆ-իև Ուկրաինայի հետ բանակցությունների նոր փուլի վերաբերյալ, այն կարող է կայանալ շուտով, հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը: Նա նշել է, որ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի միջև բանակցությունների նոր փուլը կարող է կայանալ շուտով...
• Գերմանիայում ավիագործադուլ․ ավելի քան 460 չվերթ չի կայանա
Գերմանիայում ավիագործադուլ․ ավելի քան 460 չվերթ չի կայանա
Գերմանիայի խոշորագույն ավիաընկերության՝ Lufthansa-ի հարյուրավոր չվերթներ փետրվարի 12-ին չեղարկվել են օդաչուների և բորտուղեկցորդների գործադուլի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը։ Ընկերությունը տվյալներ չի տրամադրել չեղարկված չվերթների կամ տուժած ուղ...
• Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքը փոխվեց տնային կալանքի
Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքը փոխվեց տնային կալանքի
Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի կալանքը փոխվեց տնային կալանքի: Այս մասին հայտնում է փաստաբան Արա Զոհրաբյանը: «Այսօր Արագածոտնի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը (դատավոր Դ.Դաբաղյան) որոշեց Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռ...
• ՀՀ և ՌԴ ներկայացուցիչները քննարկել են գյուղատնտեսական համագործակցության խորացումը
ՀՀ և ՌԴ ներկայացուցիչները քննարկել են գյուղատնտեսական համագործակցության խորացումը
Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը փետրվարի 12-ին ընդունել է ՌԴ գյուղատնտեսության նախարարի տեղակալ Մարինա Աֆոնինայի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Հայաստանի...
• Վաղարշապատի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության դեպքեր
Վաղարշապատի համայնքային ոստիկանները բացահայտել են ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության դեպքեր
Տնտեսական բնույթի հանցագործությունների բացահայտման ուղղությամբ ակտիվ քայլեր ձեռնարկելու հանձնառությամբ՝ ոստիկանության ուշադրության կենտրոնում են ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվող անձանց հայտնաբերելն ու պատասխանատվության ներկայացնելը: Ապօրինի ձեռնարկատիրութ...
• «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն է Սամվել Կարապետյանը
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն է Սամվել Կարապետյանը
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածուն գործարար Սամվել Կարապետյանն է։ Այս մասին հայտարարեց «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանը։ «Ուժեղ Հայաստանին առաջին հերթին պետք է ուժեղ առաջնորդություն։ Նոր առաջնորդ՝ կառավարչի հմտություններով։ Նոր, բայց մեծ փ...

Премьер-министр Армении поздравил Лориса Чкнаворяна с 85-летием
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян поздравил композитора Лориса Чкнаворяна с 85-летием. поздравлении, В частности, говорится: «Дорогой маэстро! Примите мои теплые поздравления в связи с Вашим 85-летием Вы, воистину, один из тех артистов нашего современного...
С арцахцами нужно честно поговорить, чтобы люди были готовы к самым сложным и тяжелым ситуациям — депутат
Дальнейшая судьба Арцаха, помимо огромного внешнего влияния, во многом зависит от правильной оценки реальной ситуации внутри республики и адекватных действий в соответствии с ней. Об этом в своемфейсбукенаписал депутат парламентской фракции партии «Честь имею», эксперт...
Президент Франции обвинил Россию в обострении конфликта между Арменией и Азербайджаном
Президент Франции Эммануэль Макрон обвинил Россию в намеренном провоцировании конфликта между Арменией и Азербайджаном. Как сообщение Reuters, Макрон подчеркнул, что Россия делает это как часть усилий по дестабилизации ситуации в регионе Кавказа и за его пределами. В эф...
Эрдоган: Турция готова совместно с Казахстаном развивать Срединный транспортный коридор
Турция готова совместно с Казахстаном развивать Срединный транспортный коридор, через Каспий. Об этом заявил президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая на 4-м заседании Совета стратегического сотрудничества высокого уровня между Казахстан-Турция в среду в Астане, п...
В Белоруссии предложили ограничивать выезд граждан в интересах нацбезопасности
Депутаты нижней палаты парламента Белоруссии приняли в первом чтении поправки в законодательство, которые предусматривают возможность временно ограничивать выезд граждан из страны в интересах национальной безопасности. Согласно законопроекту, Комитету государственной бе...
Заседание Евразийского межправительственного совета состоится 20-21 октября в Ереване
Премьер-министр Армении Никол Пашинян подписал решение о проведении заседания Евразийского межправительственного совета 20-21 октября 2022 года в Ереване. Об этом сообщаетсайт e-gov.am. Ранее в ходе расширенного заседания Евразийского межправительственного совета в Чолп...
Силы безопасности Ирана нейтрализовали группу торговцев оружием на северо-западе страны
Иранские силы безопасности нейтрализовали группу торговцев оружием, которые пытались переправить партию оружия и боеприпасов внутрь страны, передает Mehr. Отдел по связям с общественностью базы КСИР «Хамза Сейед аль-Шохда» в провинции Западный Азербайджан на северо-запа...
Армения ожидает от РФ как стратегического союзника поддержки в вопросе вывода азербайджанских ВС
Находящийся в Астане с рабочим визитом министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 12 октября встретился с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым. Как сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, собеседники к...
В Астане началось заседание СМИД СНГ
В столице Казахстана Астане началось заседание Совета министров иностранных дел государств-участников СНГ.об этом сообщил пресс-секретарь МИД Армении Ваан Унанян. Перед этим министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел встречу с министром иностранных дел России...
Есть много вопросов, по которым Ереван хочет услышать четкую позицию Москвы: глава МИД Армении
Есть много вопросов, по которым Ереван хочет услышать четкую позицию Москвы. об этом заявил министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян на встрече с министром иностранных дел Российской Федерации Сергеем Лавровым в Астане. «Мы всецело привержены трем трёхс...