170 միլիարդ դրամի պայմանագրեր՝ տեղական ընկերություններից զենք գնելու համար. ըստ Պապիկյանի՝ արտադրանքի մեծ մասը մատակարարված է
2026-28 թվականների ծրագրի շրջանակներում՝ Հայաստանը 150 միլիարդ դրամ կհատկացնի ռազմարդյունաբերության զարգացմանը։ Այս մասին հունվարի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։ Կարևորելով ռազմական տեխնիկայի գնումների շուկ...
ԱՄՆ պատվիրակությունը Բաքվից կայցելի Հայաստան
Միացյալ Նահանգների առևտրի և զարգացման գործակալության (USTDA) տարածաշրջանային տնօրեն Կարլ Կրեսի ղեկավարած պատվիրակությունը Բաքվից կայցելի Հայաստան, «Ազատությանը» հայտնել է ԱՄՆ դեսպանատունը: Պատվիրակությանը Բաքվում երեկ ընդունել էր Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Էլնուր Մամեդ...
Ռուսաստանը հարվածներ է հասցրել Խարկովին և Օդեսային։ Ուկրաինայի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից հայտնել են, որ Խարկովում փոստային տերմինալին հարվածի հետևանքով չորս մարդ է զոհվել, ևս վեցը տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել: Օդեսայում հարվածների երկու ալիք...
Միջերկրական ծովից ցիկլոն է ներթափանցում. օդի ջերմաստիճանը կնվազի 10-13 աստիճանով
Միջերկրական ծովից ցիկլոնի ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ հունվարի 13-ին՝ կեսօրից հետո, դեպի երեկո, հունվարի 13-ի լույս 14-ի գիշերը շրջանների մեծ մասում, 14-ի ցերեկը և 15-ին առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ, 13-ի ցերեկը նախալեռնային և հովտային գոտում ձնախառն անձր...
Կաշառքի համար մեղադրվող ամբիոնի վարիչի վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է. վարույթն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի համապատասխան ամբիոնի վարիչը, օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, ինստիտուտի ուսանողների օգտին հովանավորչո...
Իմ և Ուիթքոֆի միջև քննարկումը շարունակվել է բողոքի ցույցերից առաջ ու հետո. Արաղչի
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել է, որ ներկա իրադրության շուրջ երկխոսություն է վարում ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆի հետ։ Այս մասին նա ասել է Al Jazeera հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում: «Իմ և Ուիթքոֆի միջև քննարկումը շարունակվել է բո...
Զենքը Ուկրաինային, խոցելիությունը՝ Եվրոպային. Թուրքիայի փորձագետ
Արևմուտքի կարճատես քաղաքականությունը Ուկրաինայի հետ կապված կարող է հանգեցնել այն բանին, որ եվրոպական երկրները ինքնուրույն զենքից զուրկ մնան, ինչից արդեն օգտվել են ԱՄՆը, ամրացնելով ճնշումը թուլացած Եվրոպայի վրա, այսպիսի կարծիք է հայտնել Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության...
Հերացի փողոցում 4 մեքենաներ են բախվել․ կան տուժածներ
Այսօր՝ հունվարի 13-ին, խոշոր ավտովթար է տեղի ունեցել Երևանում։ Ժամը 08։10-ի սահմաններում Հերացու թունելից դեպի Խանջյանի թունել տանող ճանապարհահատվածում բախվել են «Toyota Ipsum», «Mercedes Sprinter», «Chevrolet» և «Voyah» մակնիշի ավտոմեքենաները։ Ինչպես դեպքի վայրից հայտն...
Միքայել սրբազանը գտնվում է հետվիրահատական բուժման ընթացքի մեջ. փաստաբանական թիմ
Շիրակի թեմի առաջնորդ Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանի փաստաբանական թիմը հայտնում է, որ «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնից տեղեկացել են, որ Տ․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը ներկայումս գտնվում է հետվիրահատական բուժման ընթացքի մեջ: Առողջական վիճակից ելնելով Միքայել սրբազան...
Վենեսուելայի հարցով նոր զարգացումներ․ Մաչադոն հանդիպում է Թրամփին
Վենեսուելայի ընդդիմության առաջնորդ,2025 թվականի Նոբելյան խաղաղության մրցանակի դափնեկիր Մարիա Կորինա Մաչադոն հինգշաբթի կհանդիպի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ,CNN-ին հայտնել է Սպիտակ տան բարձրաստիճան պաշտոնյան։ Նրա այցը Սպիտակ տուն տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Թրամփ...

• Главы МИД ЕС не приняли решений по санкциям против нефти и газа из России
Главы МИД ЕС не приняли решений по санкциям в отношении нефти и газа России, договорились продолжить обсуждение. Как передает РИА новости, об этом сообщил глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель по итогам заседания в Люксембурге Совета глав МИД стран Евросоюза. "Мы обсудили,...
• Макрон заявил, что хочет переубедить сограждан, голосовавших за Ле Пен
Макрон заявил, что хочет переубедить сограждан, голосовавших за Ле Пен
11 Апреля, 2022
Президент Франции Эммануэль Макрон заявил, что хочет переубедить сограждан, голосовавших за лидера крайне правой партии "Национальное объединение" Марин Ле Пен в первом туре президентских выборов. Как передаетРИА новости, первый тур голосования прошел в воскресенье. Сог...
• Глава МИД ФРГ заявила, что Евросоюз активизирует поставки оружия Украине
Глава МИД ФРГ заявила, что Евросоюз активизирует поставки оружия Украине
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок заявила, что Европейский союз (ЕС) активизирует поставки оружия на Украину, передаетТАСС. "Вместе мы дали понять, что мы более чем знаем, что в эти моменты свободу, независимость, а также безопасность украинцев и Украины...
• Секретарь Совбеза Армении принял французского сопредседателя Минской группы ОБСЕ
Секретарь Совбеза Армении принял французского сопредседателя Минской группы ОБСЕ
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 11 апреля принял французского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Бриса Рокфея. Как сообщилипресс-службе Совета безопасности, приветствуя визит сопредседателя в Ереван, Григорян подчеркнул необходимость всеобъемлющего...
• Представители МККК посетили удерживаемых в Азербайджане армянских пленных
Представители МККК посетили удерживаемых в Азербайджане армянских пленных
Представители Международного комитета Красного Креста (МККК) посетили удерживаемых в Азербайджане армянских пленных и оказали им помощь в поддержании связи с их семьями. об этом сообщили в армянском офисе Международного комитета Красного Креста. «В формате телефонных зв...
• Флаг Арцаха водрузили в Веди
Флаг Арцаха водрузили в Веди
Граждане продолжают водружать флаг Арцаха в разных городах Армении.
• Европейский союз «уже обсуждает шестой пакет санкций» против РФ
Европейский союз «уже обсуждает шестой пакет санкций» против РФ
Европейский союз «уже обсуждает шестой пакет санкций» в попытке «продолжить усиливать давление на Россию с целью прекращения войны», заявил министр иностранных дел Дании Йеппе Кофод, передает CNN. «С датской стороны мы готовы сделать все возможное, чтобы найти консенсус...
• Главы МИД Азербайджана и Армении созвонились
Главы МИД Азербайджана и Армении созвонились
11 апреля министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым. Об этом сообщает Sputnik Азербайджан. Согласно сообщению, стороны обсудили договоренности лидеров двух стран по подготовке...
• Импорт шоколадных изделий марки «Киндер» временно запрещен
Импорт шоколадных изделий марки «Киндер» временно запрещен
Инспекция по безопасности пищевых продуктов Республики Армения, изучив информацию о том, что в ряде европейских стран зарегистрированы десятки случаев заражения сальмонеллезом в результате употребления шоколада, в частности шоколадных яиц «Киндер», начала контрольные ме...
• Не могу вслух сказать, должен ли Арцах находиться в составе Азербайджана — Ален Симонян
Не могу вслух сказать, должен ли Арцах находиться в составе Азербайджана — Ален Симонян
Председатель НС РА Ален Симонян в эфире «Азатутюн» ответил на вопрос одного из пользователей Facebook о том, считает ли он Арцах частью территориальной целостности Азербайджана, должен ли находиться в составе Азербайджана или нет? Я не имею права отвечать на этот вопрос...