Ուկրաինայի պետական և պետության կողմից երաշխավորված պարտքի ծավալը, ըստ երկրի ֆինանսների նախարարության, մարտին ավելացել է 3,9 մլրդ դոլարով և հասել 119,9 մլրդ դոլարի: Այդ մասին տեղեկանում ենք ТАСС գործակալությունից:
«2023 թ. մարտի 31-ի դրությամբ Ուկրաինայի պետական և պետության կողմից երաշխավորված պարտքը կազմել է 4384,99 միլիարդ գրիվնա կամ 119,91 միլիարդ դոլար… 2023 թ. մարտի ընթացքում պարտքի... գումարը գրիվնային համարժեք աճել է 143,23 մլրդ գրիվնայով, դոլարին համարժեք՝ 3,92 մլրդ դոլարով», - ասվում է Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Ընդ որում, պետական և պետության կողմից երաշխավորված արտաքին պարտքը կազմել է պարտքի ընդհանուր գումարի 65,47%-ը կամ 78,51 մլրդ դոլար, իսկ պետական և պետության կողմից երաշխավորված ներքին պարտքը՝ 34,53 % կամ 41,4 մլրդ դոլար։
Ուկրաինայի պետական պարտքը կազմել է ընդհանուր պետական և պետության կողմից երաշխավորված պարտքի 92,25%-ը կամ 110,62 մլրդ դոլար: Պետական արտաքին պարտքը կազմել է պարտքի ընդհանուր գումարի 59,3 %-ը կամ 71,11 մլրդ դոլար: Պետական ներքին պարտքը կազմել է պետական և պետության կողմից երաշխավորված պարտքի ընդհանուր գումարի 32,95 %-ը կամ 39,51 մլրդ դոլար։
Ուկրաինայի՝ պետության կողմից երաշխավորված պարտքի բաժինը կազմել է 7,75 % կամ 9,29 մլրդ դոլար, այդ թվում՝ պետության կողմից երաշխավորված արտաքին պարտքը կազմել է 6,17 % կամ 7,4 մլրդ դոլար, պետության կողմից երաշխավորված ներքին պարտքը՝ 1,58 % կամ 1,9 մլրդ դոլար։
2023 թ. հունվարին Ուկրաինայի պետական և պետության կողմից երաշխավորված պարտքի ծավալն ավելացել է ավելի քան 5 միլիարդ դոլարով՝ գերազանցելով 116 միլիարդ դոլարը: Փետրվարին Ուկրաինայի պետական և պետության կողմից երաշխավորված պարտքը կրճատվել է 0,59 միլիարդ դոլարով՝ հասնելով 116,01 միլիարդ դոլարի՝ Համաշխարհային բանկից դրամաշնորհներ ստանալու հաշվին:
Գերագույն ռադայի ֆինանսական հանձնաժողովի տվյալներով՝ 2023 թ.-ի բյուջեում նախատեսվել է պետական պարտքի առավելագույն ծավալի ավելացում մինչև 172,7 մլրդ դոլար, ինչը կազմում է հաջորդ տարվա ՀՆԱ-ի կանխատեսվող մակարդակի 102,3%-ը։ Ուկրաինայի 2023 թ.-ի պետական բյուջեն նախատեսում է 38 միլիարդ դոլարի չափով դեֆիցիտ: Ավելի վաղ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին կոչ էր արել Արևմուտքին 2023 թ.-ին ամբողջությամբ փակել Ուկրաինայի բյուջեի դեֆիցիտը։

Сумма государственного и гарантированного государством долга Украины в течение марта увеличилась на $3,9 млрд и достигла $119,9 млрд. Как передает ТАСС, oб этом во вторник сообщила пресс-служба Минфина Украины.
"По состоянию на 31 марта 2023 года государственный и гарантированный государством долг Украины составлял 4 384,99 млрд гривен, или $119,91 млрд. <...> В течение марта 2023 года сумма <...> долга увеличилась в гривневом эквиваленте на 143,23 млрд гривен, в долларовом эквиваленте <...> на $3,92 млрд", - говорится в сообщении.
При этом государственный и гарантированный государством внешний долг составил 65,47% от общей суммы долга, или $78,51 млрд. Государственный и гарантированный государством внутренний долг - 34,53%, или $41,4 млрд.
Государственный долг Украины составил 92,25% от общей суммы государственного и гарантированного государством долга, или $110,62 млрд. Государственный внешний долг составлял 59,3% от общей суммы долга, или $71,11 млрд. Государственный внутренний долг составлял 32,95% от общей суммы государственного и гарантированного государством долга, или $39,51 млрд.
Доля гарантированного государством долга Украины составила 7,75%, или $9,29 млрд, в том числе гарантированный государством внешний долг составил 6,17%, или $7,4 млрд, гарантированный государством внутренний долг - 1,58%, или $1,9 млрд.
В январе 2023 года объем государственного и гарантированного государством долга Украины вырос более чем на $5 млрд, превысив $116 млрд. В феврале государственный и гарантированный государством долг Украины сократился на $0,59 млрд - до $116,01 млрд за счет получения грантов Всемирного банка.
По данным комитета Верховной рады по финансам, в бюджете на 2023 год предусмотрено увеличение предельного объема госдолга до $172,7 млрд, что составляет 102,3% от прогнозируемого уровня ВВП на следующий год. Государственный бюджет Украины на 2023 год предусматривает дефицит в размере $38 млрд. Ранее президент Украины Владимир Зеленский призвал Запад покрыть в 2023 году дефицит украинского бюджета в полном объеме.