ՄԻԵԴ-ը պահանջել է ՀՀ կառավարության դիրքորոշումը Տոնոյանի գործով
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) քննության է ընդունել ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքների խախտման մասին գանգատը և այն պաշտոնապես հաղորդել է ՀՀ կառավարությանը՝ պահանջելով ներկայացնել դիրքորոշում...
2025 թվականին Հայաստանը 15%-ով ավելացրել է մրգի և բանջարեղենի մատակարարումները ԵԱՏՄ շուկաներ․ Իմանալիև
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ պետությունների միջև ներքին առևտրի ծավալը 2025 թվականի արդյունքներով կազմել է շուրջ 95 մլրդ ԱՄՆ դոլար։ Այս մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման և մակրոտնտեսության հարցերով կոլ...
Հեղաշրջում չի լինի, թույլ չեմ տա Ղրղզստանի պառակտումը․ Ժապարով
Հեղաշրջում չի լինի, թույլ չեմ տա Ղրղզստանի պառակտումը: Հայտարարել է Ղրղզստանի նախագահ Ժապարովը։ Նա մեկնաբանել է այն ենթադրությունը, որ եթե ինքը և Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի նախկին ղեկավարը չկարողանան ընդհանուր լեզու գտնել, ժողովուրդը կարող է պառակտվել։ Նա բ...
Աննա Վարդապետյանը բավարարել է Ավստրիայի միջնորդությունը
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը բավարարել է Ավստրիայի Հանրապետության իրավասու մարմնի միջնորդությունը. բնակարան ապօրինի մուտք գործելով գողություններ և գողության փորձեր կատարելու համար մեղադրվող Մ.Կ.-ն հանձնվել է Ավստրիայի իրավասու մարմիններին:...
Իրանի համար Հարավային Կովկասը արտաքին քաղաքականության հերթական ուղղություն չէ. այն սահմանակից ռազմավարական տարածք է
«Այլընտրանքային նախագծեր խումբը» ներկայացնում է Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր Արամ Շահնազարյանի վերլուծական հոդվածը։ «ԱՄՆ փոխնախագահ Վենսի այցը Հարավային Կովկաս անհրաժեշտ է դիտարկել ոչ թե որպես սովորական դիվանագիտական իրադարձություն, այլ որպես ավելի խորը աշխարհաքաղաքա...
Գալյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Սահմանադրական բարեփոխումների խորհրդի հերթական նիստը։ Այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՀ արդարադատության նախարարությունը։ Նիստի ընթացքում խորհուրդը քննարկել է աշխատանքի ընտրության ազատության և աշխ...
Ավինյանը դժգոհեց ասֆալտապատման աշխատանքից
Կան փոսեր, որոնք շատ ավելի վտանգավոր են, դրանց առաջնահերթություն տվեք, իմաստը որն է, իմ 3-4 օր առաջ ասած՝ ռիսկային հատվածներում աշխատանքներ իրականացնելու մասին այսօր հիշել: Այս մասին գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ ասել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը: Ի պա...
«Քաղաքացիական պայմանագիր». հրապարակվել են 2026-ի ընտրությունների նախնական արդյունքները
Ավարտվել է 2026 թվականի հերթական ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ընտրական ցուցակի հաստատման առաջին փուլի քվեարկության ձայների հաշվարկը։ Ներկայացվել են քվեարկության նախնական արդյունքները՝ ըստ ստացած քվեների։ 1 Փաշինյան Նիկոլ Վովայի 894 2 Պապիկյա...
Միքայել Սրբազանը դուրս կգրվի Իզմիրլյան ԲԿ-ից և կտեղափոխվի Գյումրի
Ըստ նախնական տվյալների, վաղը` 17.02.2026թ.-ին Միքայել Սրբազանը դուրս կգրվի Իզմիրլյան ԲԿ-ից և կտեղափոխվի Գյումրի: Գրել է Արտաշես սարկավագ Աջապահյանը։ Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանն օրերս բավարարեց Միքայել Սրբազանի պաշտպանների միջնորդությունը՝ կալանքը փոփոխելու...
Զաքյան փողոցում հրդեհ է բռնկվել «Opel»-ում
Այսօր՝ փետրվարի 16-ին, արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել Երևանում։ Ժամը 04:30-ի սահմաններում Զաքյան փողոցում հրդեհ է բռնկվել «Opel» մակնիշի ավտոմեքենայում։Ինչպես հայտնում էShamshyan.com-ը,տուժածներ չկան, և մինչ կժամանեին ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության Փրկարար ծառայության Եր...

Члены миссии ОБСЕ по оценке потребностей побывали в Сюнике
23 октября члены миссии ОБСЕ по оценке потребностей побывали в Сюникской области. На встрече с делегатами ОБСЕ присутствовали командир специального армейского корпуса генерал-майор Артак Будагян, директор Зангезурского биосферного комплекса Арман Мкртчян и другие. Согла...
Минобороны вновь опровергает дезинформацию Баку
Минобороны Армении назвало дезинформацией заявление Баку о якобы имевшем место обстреле азербайджанских позиций со стороны армянских ВС. «На данный момент обстановка на границе относительно стабильная», говорится в сообщении ведомства.
Губернатор Гегаркуникской области принял представителей миссии ОБСЕ по сбору фактов
Губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян принял представителей миссии ОБСЕ по сбору фактов во главе с полковником Робертом Аркадиусом Ткачуком. Как сообщили в пресс-службе муниципалитета Гегаркуникской области, на встрече присутствовал также командующий 2-м арме...
Консул Ирана коснулся информации о продаже Армении иранских беспилотников
Генеральный консул Исламской Республики Иран в Капане Мортеза Абедин Варамин коснулся муссируемых сообщений о том, что Армения официально подала заявку на закупку иранских беспилотников. На вопрос журналиста подтверждает ли консул Ирана информацию о том, что Армения офи...
Вопрос пропускной способности Верхнего Ларса продолжает оставаться приоритетным: Керобян
Вопрос пропускной способности Верхнего Ларса продолжает оставаться приоритетным. На брифинге с журналистами министр экономики Армении Ваан Керобян отметил, что уже сейчас образовались большие очереди. «Проблема Верхнего Ларса погодная. Очень важно наличие паромов и друг...
Сергей Шойгу обсудил с главой Пентагона ситуацию в Украине
Министр обороны России Сергей Шойгу обсудил по телефону с главой Пентагона Ллойдом Остином ситуацию в Украине, сообщили в Минобороны. «Обсуждены актуальные вопросы международной безопасности, включая ситуацию на Украине», говорится в заявлении ведомства. Переговоры прош...
FT: Евросоюз готовится к новому наплыву украинских мигрантов
Страны Евросоюза готовятся к наплыву жителей Украины, спасающихся от военного конфликта, и принимают меры, чтобы справиться с ситуацией в будущем. Как передаетАрменпресс, об этом сообщила в пятницу газетаFinancial Timesсо ссылкой на европейских чиновников. Европа разраб...
Чавушоглу пожаловался на решение ОБСЕ по отправке в Армению «миссии по оценке потребностей»
Министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу раскритиковал решение ОБСЕ об отправке в Армению «миссии по оценке потребностей», передает агентство «Анадолу». Выступая в пятницу в провинции Мерсин, глава турецкой дипломатии отметил, что ОБСЕ зарекомендовала себя в каче...
Эрдоган: Турция откроет консульство в Шуши
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в самолете по дороге из Азербайджана в Турцию ответил на вопросы журналистов. Как сообщает Milliyet, Эрдоган заявил, что Турция откроет консульство в Шуши, которое станет третьим консульством в Азербайджане.
Иран безопасность Армении и региона считает своей безопасностью: министр иностранных дел ИРИ
Иран безопасность Армении и региона считает своей безопасностью, и решение иранского правительства об открытии генерального консульства Ирана в Капане является проявлением того значения, которое Иран придает тысячелетним отношениям с армянским народом. Как сообщает «Арм...