2026թ.-ի եկեղեցական տոնացույցը
Զաքարիա ծայրագույն վարդապետ Բաղումյանը ֆեյսբուքյան իր էջում ներկայացրել է 2026թ.-ի եկեղեցական տոնացույցը։ Ըստ Հայր Զաքարիայի՝ այս տարի սիրո բարեխոս Սուրբ Սարգսի տոնը կնշվի հունվարի 31-ին։ «Ս․ Սարգսի տոնը հունվարի 31-ին է, .Մեծ Պահք սկիզբը՝ փետրվարի 16-ին, .Միջինքը՝ մարտ...
Վեհափառին քարով «տփելnւ, uատկացնելnւ» կոչ անելու դեպքով քրեական վարույթ է նախաձեռնվել
Գառնիում, երբ Նիկոլ Փաշինյանը պատարագի էր մասնակցում, մի քաղաքացի, խոսելով Վեհափառի մասին, ասել էր. «Մի հատ քար տփեն գլխին՝ սատկացնեն»: «2026 թվականի հունվարի 7-ին նախաձեռնվել է քրեական վարույթ՝ Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի հատկանիշներով: Կատարվո...
Ստամբուլում անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով չեղարկվել է 124 չվերթ
Ստամբուլում հունվարի 12-ին սպասվող եղանակային անբարենպաստ պայմանների պատճառով Turkish Airlines-ը (THY), Pegasus Airlines-ը և AJet-ը չեղարկել են Ստամբուլի օդանավակայաններից կատարվելիք չվերթները: Այս մասին հայտնում է թուրքական «Անադոլու» լրատվական գործակալությունը: Turkis...
ԱՄՆ-ն պաշտպանել է Գրենլանդիայի ինքնիշխանությունը Երկրորդ աշխարհամարտի ընթացքում, մինչ Դանիան անկարող էր դա անել. Լենդրի
Գրենլանդիայի հարցերով ԱՄՆ հատուկ բանագնաց Ջեֆ Լենդրին հայտարարել է, որ Դանիան գրավել է կղզին՝ շրջանցելով ՄԱԿ-ի նորմերը․ «Պատմությունը կարևոր է: ԱՄՆ-ն պաշտպանել է Գրենլանդիայի ինքնիշխանությունը Երկրորդ աշխարհամարտի ընթացքում, մինչ Դանիան անկարող էր դա անել: Պատերազմից հե...
Հայաստանում շարունակվում են շրջանառվել գրիպ Ա տեսակի H3N2 ենթատեսակի հարուցիչները
Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնը հայտնում է․ «2026 թվականի 2-րդ շաբաթվա ընթացքում ՀՀ-ում արձանագրվել է սուր շնչառական վարակներով պայմանավորված հիվանդացության ցածր ակտիվություն։ Ընդհանուր դեպքերի գրեթե 68%-ը կազմում են 0-18 տարեկանները, առավել...
Միայն Գրենլանդիայի ժողովուրդը պետք է որոշի իր ապագան․ ԱՄՆ-ում Դանիայի դեսպան
Գրենլանդիան դարեր շարունակ եղել է Դանիայի Թագավորության մաս, և այն բազմիցս ճանաչվել է ամերիկյան վարչակազմերի, ՄԱԿ-ի և միջազգային մակարդակով։ Այս մասին X միկրոբլոգի գրառման մեջ հայտարարել է ԱՄՆ-ում Դանիայի դեսպան Ջեսպեր Մյոլլեր Սյորենսենը՝ պատասխանելով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ...
Մերկասառույցի պատճառով տեղի ունեցած ավտովթար
Այսօր՝ հունվարի 12-ին, Երևանի «Արմենիա» բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունքում գիտակցության չգալով մահացել է Հնդկաստանի քաղաքացի 34-ամյա Պրավին Մեկալային։Ինչպես հայտնում էShamshyan.com-ը,վերջինը հիվանդանոց էր տեղափոխվել հունվարի 9-ին Զովունի-Եղվարդ ավտոճանապարհ...
«TRIPP Route»-ը՝ իրավական և քաղաքական հարցերի կիզակետում. սահմանադրագետ
Սահմանադրագետ, «Մեր ձևով» շարժման անդամ Գոհար Մելոյանն արձագանքել է Հ1-ի Պետրոս Ղազարյանին։ «Քանի որ «ԹՐԻՓՓ»-ի հարցը խաղարկեցիք, խոսենք՝ «ԹՐԻՓՓ»-ից։ Հայտնի է, որ ՀՀ կառավարությունը ակտիվ բանակցություններ է վարում «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ուղի» (TRIPP...
Կմտնեն «դաչա»` Նիկոլին ու Աննային կտանեն․ ինչպես կարող էր Թրամփը սպառնալ Փաշինյանին
Բորիս Մուրազիի հերթական հաղորդումը։
Ադրբեջանը դիմել է միջազգային ֆեդերացիային՝ Միքայել Միքայելյանի գործողության վերաբերյալ
Ադրբեջանի զբոսաշրջության պետական գործակալությունը պաշտոնապես դիմել է Դահուկային սպորտի և սնոուբորդի միջազգային ֆեդերացիային՝ դժգոհություն հայտնելով դահուկորդ Միքայել Միքայելյան կատարած քայլից, այս մասին գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։ «Մենք կարծում ենք, որ մրցո...

• Шарль Мишель: Европейский Союз будет вынужден запретить импорт нефти и газа из России
Европейский Союз хочет, чтобы война в Украине закончилась как можно скорее, но то, как это произойдет, также важно. Об этом заявил главный дипломат ЕС Жозеп Боррель, призвав блок направить больше оружия Киеву, передает Reuters. «Мы хотим, чтобы это закончилось как можно...
• Скончался Владимир Жириновский
Скончался Владимир Жириновский
6 Апреля, 2022
Умер лидер ЛДПР ВладимирЖириновский, сообщил спикер Госдумы Вячеслав Володин. «Только что сообщили, после тяжелой и продолжительной болезни скончался Владимир ВольфовичЖириновский. Давайте почтим его память», - сказал Володин на заседании Госдумы в среду.
• Франция отменила все ограничения на въезд россиян
Франция отменила все ограничения на въезд россиян
Для въезда во Францию гражданам России больше не нужны сертификаты о вакцинации, тесты и особые основания, следует из информации консульства этой страны в России,передаетАрменпресс. "Для въезда во Францию из России больше не требуется предоставлять негативные результаты...
• С помощью тысяч наших граждан перевернем страницу 9 ноября — Нарек Самсонян
С помощью тысяч наших граждан перевернем страницу 9 ноября — Нарек Самсонян
Решимость, самопожертвование, победа Вчера в очередной раз было заявлено, что в Армении есть оппозиция, которой доверяет подавляющее большинство граждан, находящихся в противоречии с правительственным курсом. Об этом на своей странице в Facebook написал политолог Нарек...
• Кристине Варданян: что показал вчерашний митинг и каждый его участник?
Кристине Варданян: что показал вчерашний митинг и каждый его участник?
Депутат фракции «Армения» Кристине Варданян на своей странице в Фейсбуке коснулась вчерашнего митинга оппозиции. «Что сделал вчерашний митинг и каждый его участник? 1) Констатировал, что они не давали считающим себя властью лицам мандата на новые уступки. 2) Четко конст...
• Вчерашний митинг оппозиции имеет большой потенциал для быстрого развития — Артак Закарян
Вчерашний митинг оппозиции имеет большой потенциал для быстрого развития — Артак Закарян
Вчера ночью хладнокровно один за другим прочитал посты проправительственных депутатов и граждан, разделяющих их мнение, и еще раз убедился, что Никол не смог бы сдать Арцах, если бы не они. Об этом на своей странице в Facebook написал бывший замминистра обороны Артак За...
• Я никогда не вел переговоры по части сдачи земель – Серж Саргсян
Я никогда не вел переговоры по части сдачи земель – Серж Саргсян
5 Апреля, 2022
На Площади свободы стартовал митинг под девизом «Защищая Арцах, защитим Армению». В акции принимает участие и третий президент Республики Армения Серж Саргсян. В беседе с журналистами Саргсян прокомментировал запланированные на завтра переговоры руководители Армении и А...
• Премьер-министр Пашинян провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном
Премьер-министр Пашинян провел телефонный разговор с госсекретарем США Энтони Блинкеном
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел телефонный разговор с государственным секретарем Соединенных Штатов Америки Энтони Блинкеном. Как сообщилиДепартаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, собеседники коснули...
• В ООН поприветствовали готовность России и Украины продолжать переговоры
В ООН поприветствовали готовность России и Украины продолжать переговоры
ООН приветствует готовность России и Украины продолжать переговоры, прогресс должен трансформироваться в конкретные действия. Как передает ТАСС, об этом заявила во вторник на заседании Совета Безопасности ООН заместитель генерального секретаря всемирной организации по п...
• Президент Германии исключил нормализацию отношений с Россией при Путине
Президент Германии исключил нормализацию отношений с Россией при Путине
Федеральный президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер исключил нормализацию отношений с РФ, пока президентом этой страны является Владимир Путин, передает«Немецкая волна». «С путинской Россией больше невозможно сотрудничество, каким оно было в предыдущие годы», - заяв...