Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ, որի ընթացքում նա կոչ է արել վերադառնալ հրադադարին Գազայում։ Այս մասին Մակրոնը գրել է X-ում։
Ֆրանսիայի նախագահն ընդգծել է, որ Ֆրանսիայի համար առաջնահերթություն են բոլոր պատանդների ազատ արձակումը եւ Իսրայելի անվտանգությունը։
«Ես Իսրայելի վարչապետին կոչ եմ արել դադարեցնել հարձակումները Գազայի վրա եւ վերադառնալ հրադադարի ռեժիմին, որը ՀԱՄԱՍ-ը պետք է ընդունի: «Ես ընդգծել եմ, որ մարդասիրական օգնությունը պետք է անհապաղ վերսկսվի»,- ասել է նա:
Մակրոնն ավելացրել է, որ Գազայի հատվածի վերականգնման արաբական ծրագրի ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակվեն։
«Ես նաեւ կոչ եմ արել Իսրայելին խստորեն պահպանել հրադադարը, որը նա ստանձնել է Լիբանանում։ Այս պահանջը վերաբերում է բոլոր կողմերին՝ ապահովելու համար խաղաղ բնակչության անվտանգությունը», - ընդգծել է նա։
Մակրոնն Իսրայելի վարչապետի հետ քննարկել է նաեւ Սիրիայի կայունացման եւ նրա լիակատար ինքնիշխանության վերականգնման հարցը։
«Մենք կշարունակենք սերտ համակարգումը իսրայելական իշխանությունների հետ այս բոլոր գերակա հարցերում։ Մերձավոր Արեւելքը կայունության կարիք ունի։ Միայն արդար եւ ամուր խաղաղությունը կարող է ապագա երաշխավորել բոլորի համար»,- ամփոփել է Ֆրանսիայի նախագահը։