Եվրոպական երկրները կարող են «զգալի ուժեր» տեղակայել Ուկրաինայի կենտրոնական հատվածում և Դնեպր գետի երկայնքով՝ որպես խաղաղապահ առաքելության մաս՝ պատերազմի ավարտից հետո Ռուսաստանին զսպելու համար: Նման առաջարկ է արել Ֆրանսիան, Associated Press-ին (AP) հայտնել է իրազեկ աղբյուրը։ Նրա խոսքով, դիտարկվում են նաև այլ տարբերակներ, այդ թվում՝ խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը ռազմաճակատից հեռու՝ Ուկրաինայի արևմտյան կամ հարևան երկրում։
Միևնույն ժամանակ, բուն մարտական շփման գծում Եվրոպայից խաղաղապահներ չեն լինի, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը։ Ուկրաինայի առաջնորդ Վլադիմիր Զելենսկու հետ բանակցություններից հետո նա նշել է, որ Ուկրաինայում գտնվող եվրոպական զորքերը չեն պատրաստվում հակամարտություն փնտրել ռուսական բանակի հետ, սակայն անհրաժեշտության դեպքում նրանք կկարողանան հետ մղել ագրեսիան։
«Նրանք այնտեղ կլինեն՝ արձագանքելու և պատասխանելու՝ համաձայն Գերագույն գլխավոր հրամանատարի որոշման: Եթե նրանք հայտնվեն կոնֆլիկտային իրավիճակում, կպատասխանեն դրան»,- ընդգծել է Ֆրանսիայի նախագահը։ Մակրոնի հայտարարությունը հնչել է «կամավորների կոալիցիայի» գագաթնաժողովից առաջ, որը տեղի կունենա մարտի 27-ին Փարիզում։ Միջոցառմանը կմասնակցեն շուրջ 30 երկրների ներկայացուցիչներ՝ քննարկելու ռազմական հակամարտության ավարտից հետո Ուկրաինային անվտանգության երաշխիքներ տրամադրելու հարցը։
Bloomberg-ի տվյալներով՝ եվրոպական երկրները կարող են Ուկրաինա ուղարկել մինչև 30 հազար զինվորական։ Միևնույն ժամանակ, Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան աղբյուրները քննադատել են Մակրոնի և Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի կողմից առաջ մղվող ծրագիրը։ Նրանք նշել են, որ «կամավորների կոալիցիա» ստեղծելու բանակցությունները բարդանում են նրանով, որ «ոչ ոք չգիտի, թե որն է առաքելությունը»։ Միևնույն ժամանակ, խաղաղապահների փոքրաթիվ կոնտինգենտը ռուսական 700 հազարանոց բանակի համեմատությամբ շատ հեռու կլինի ռազմաճակատից և դժվար թե կարողանա պաշտպանվել։
«Սա քաղաքականություն է: «Այստեղ ռազմական բաղադրիչ չկա», - The Telegraph-ին ընդգծել է բրիտանական ռազմական գերատեսչության աղբյուրը:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ավելի վաղ անընդունելի էր անվանել Ուկրաինայում եվրոպական երկրներից խաղաղապահների տեղակայումը: ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան նախազգուշացրել է, որ դա կարող է հանգեցնել ուղիղ բախման ՆԱՏՕ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ: Նրա խոսքով, Ֆրանսիան եւ Մեծ Բրիտանիան, որոնք առաջ են մղում այս պլանը, խաղաղապահ գործողության տակ քողարկում են Ուկրաինայում ռազմական միջամտության հնարավորությունը: