ԵԱՏՄ անդամ բոլոր երկրների շարքում թափուր աշխատատեղերի առավելագույն թիվը գրանցված է Ռուսաստանում՝ ավելի քան 2 միլիոն։ Այս մասին դեկտեմբերի 3-ին Մոսկվա-Բիշքեկ-Երեւան-Նուր-Սուլթան-Մինսկ տեսակամուրջի ժամանակ հայտարարեց Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի աշխատանքային միգրացիայի եւ սոցիալական պաշտպանության դեպարտամենտի տնօրեն Ալտինայ Օմուրբեկովան։
Նրա խոսքով` Ռուսաստանի Դաշնությունում 100 թափուր աշխատատեղի համար դիմում է մոտ 65 մարդ։
«Հայաստանում եւ Ղրղզստանում 100 թափուր աշխատատեղերի համար դիմում է մոտ 4700 մարդ, Ղազախստանում՝ 3000, Բելառուսում՝ 19»,- ասաց Օմուրբեկովան։
Դեպարտամենտի ղեկավարը նաեւ հայտնել է, որ աշխատանքային միգրանտները սովորաբար բախվում են երեք հիմնական խնդրի:
«Առաջին խնդիրը գրանցումն է։ Գործատուները, որպես կանոն, չեն ցանկանում գրանցել նրանց, ինչը վարչական տույժերի է հանգեցնում գրանցման բացակայության համար, ինչպես նաեւ` պարտադիր ապահովագրության անհասանելիության»,- պարզաբանել է ԵՏՀ ներկայացուցիչը։
Նա նաեւ հայտնել է, որ երկրների տնտեսություններում զբաղված աշխատողների տարիքը 35-54 տարեկան է։
«Միեւնույն ժամանակ, սկսել է աստիճանաբար աճել աշխատանքային միգրացիայի մեկնող կանանց թիվը»,- ասել է Օմուրբեկովան՝ հավելելով, որ այդ միտումը մեծապես նկատելի է Ղրղզստանում։

Максимальное количество вакансий на трудоустройство среди всех стран-членов ЕАЭС зарегистрировано в России - более 2 миллионов. Об этом в ходе видеомоста Москва – Бишкек – Ереван – Нур-Султан – Минск заявила 3 декабря директор Департамента трудовой миграции и социальной защиты Евразийской экономической комиссии Алтынай Омурбекова.
По ее словам, в РФ на 100 вакансий подают заявки порядка 65 человек.
«В Армении и Кыргызстане на 100 вакансий заявки подают порядка 4700 человек, в Казахстане - 3000, а в Беларуси – 19», - отметила Омурбекова.
Глава департамента также сообщила, что трудовые мигранты, как правило, сталкиваются с тремя основными проблемами.
«Первая проблема – это регистрация. Владельцы жилья, как правило, не хотят их прописывать, из-за чего следуют административные штрафы за отсутствие регистрации, а также недоступность обязательного страхования», - пояснила представитель ЕЭК.
Она также сообщила, что возраст наемных работников, задействованных в экономике стран, составляет 35-54 года.
«Вместе с тем, количество женщин, уезжающих на трудовую миграцию, постепенно стало увеличиваться», - сказала Омурбекова, добавив, что такая тенденция в значительной степени просматривается в Кыргызстане.