Անդրադարձել են Քաջարան-Ագարակ ճանապարհահատվածի շինարարության ընթացքին
Հայաստանի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Քրիստինե Ղալեչյանն ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին։ Ինչպես տեղեկանում է ՏԿԵ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նա...
Ուժեղ քամու դեպքում պահպանել անվտանգության կանոնները․ ՆԳՆ ՓԾ
ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը հորդորում է ուժեղ քամու դեպքում պահպանել անվտանգության կանոնները։ Ուժեղ քամու դեպքում խորհուրդ է տրվում՝ խուսափել բաց տարածքներից, հատկապես այն վայրերից, որտեղ կան բարձր և հին ծառեր, որոնք կարող են ընկնել լինել զգոն շինությունների մոտ՝ չամրացվա...
Պատերազմի հիմքում ընկած պատճառները մնում են չլուծված. Կալաս
ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը ողջունել է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև ձեռք բերված հրադադարի համաձայնությունը՝ այն անվանելով «մեկ քայլ հետ» անդունդի եզրից։ «Այն ստեղծում է խիստ անհրաժեշտ հնարավորություն՝ մեղմելու սպառնա...
Դպրոցականների նորարարական աստղագիտական նախագիծ՝ անգլերենի դասընթացի համադրությամբ
Հայ գիտնականների ավանդն անգլերենով լուսաբանելու և միջազգային լսարանին հասանելի դարձնելու ծրագրի շրջանակում Բյուրականի աստղադիտարանը հյուրընկալել էր Գյումրու տնտեսագիտական վարժարանի 11-րդ դասարանի աշակերտներին։ Այս մասին հայտնում է Բյուրականի աստղադիտարանի մամուլի ծառայո...
Մեզնից տարիներ կպահանջվեն շտկելու այն քաղաքական և ռազմավարական վնասները, որոնք Նեթանյահուն հասցրեց. Լապիդ
Մեր ողջ պատմության ընթացքում երբեք նման քաղաքական աղետ չի եղել։ Իսրայելը նույնիսկ սեղանի շուրջ չէր, երբ որոշումներ էին կայացվում մեր ազգային անվտանգության առանցքային հարցերի վերաբերյալ, գրել է Իսրայելի ընդդիմության առաջնորդ Յաիր Լապիդը: Մեզնից տարիներ կպահանջվեն շտկելու...
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ողջունում է ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև երկշաբաթյա հրադադարի մասին հայտարարությունը
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը ողջունել է Միացյալ Նահանգների և Իրանի միջև երկշաբաթյա հրադադարի մասին հայտարարությունը։ Այս մասին հայտարարել է Գուտերեշի խոսնակ Ստեֆան Դյուժարիկը։ «Նա (գլխավոր քարտուղարը) կոչ է անում Մերձավոր Արևելքում ընթացող հակամարտության բ...
Տնաշեններ, այսքան գործը արել եք, հասել այստեղ, ի՞նչ եք արել, ֆիզկուլտուրայի վրա խնայել եք. Փաշինյան
Տնաշեններ, այսքան գործը արել եք, հասել այստեղ, ի՞նչ եք արել, ֆիզկուլտուրայի վրա խնայել եք: Այս մասին Նոր Հաճն համայնք այցի ժամանակ Մրգաշեն բնակավայրի միջնակարգ դպրոցում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Այսքան գովեցինք, գովեցինք, եկանք հասանք այնտեղ, որտեղ խնդիրը տեսանք...
Բանակցային տրամաբանությունը արդեն իսկ փոխվել է հօգուտ Իրանի. Հորմուզի նեղուցը բացվում է Իրանի թույլտվությամբ․ թյուրքագետ
«Եթե իսկապես ԱՄՆ և Իրանի միջև այս գիշեր բանակցված երկշաբաթյա հրադադարը պահպանվի, ապա դրանից շահելու է առավելապես Իրանը` ոչ միայն մեծացնելով բանակցային կողմերի շրջանակը, այլև բարձրացնելով զինված գործողությունների վերսկսկման գինը ԱՄՆ ու Իսրայելի համար»,-նշելէպ.գ.թ., թյուր...
Ռուբիոն հաստատել է Իրաքում առևանգված ամերիկացի կին լրագրողի ազատ արձակումը
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հաստատել է Իրաքում առևանգված ամերիկացի կին լրագրող Շելլի Քիթլսոնի ազատ արձակումը։ Այս մասին նա գրառում է կատարել X-ում։ «Ուրախ եմ հայտարարելու ամերիկացի լրագրող Շելլի Քիթլսոնի ազատ արձակման մասին, որին վերջերս Բաղդադում առևանգել էին «Քաթայ...
Բա սանհանգույցները չնայե՞նք մի հատ, այստեղ զուգարանակոնքերի որակն ակնհայտորեն ավելի լավն է
Բա սանհանգույցները չնայե՞նք մի հատ, այստեղ զուգարանակոնքերի որակն ակնհայտորեն ավելի լավն է: Այս մասին Նոր Հաճն համայնքի Մրգաշեն բնակավայրի միջնակարգ դպրոցում ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Դա շինարարների բարեխղճությունից էլ է կախված, բայց պետք է աշխատենք ստանդարտիզաց...

Сухопутные войска Китая представили свой первый боевой БПЛА
Сухопутные войска Народно-освободительной армии Китая (НОАК) представили свой первый боевой беспилотник. Как передает газета «China Daily». Беспилотный летательный аппарат, который был представлен на 6-й Китайской вертолетной выставке в Тяньцзине, получил название KVD00...
«Альтернативные проекты»: Со вчерашнего дня многое изменилось
Со вчерашнего дня многое изменилось. Об этом написал соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян, комментируя результаты выборов в Совет старейшин Еревана. Он, в частности, отметил: «На данный момент мы можем сделать лишь срочный вывод/анализ, для углубл...
Прекращены полномочия депутата парламента Арцаха Артура Арутюняна
Принимая за основу пункт 2 части 2 статьи 138 Закона Республики Арцах «Регламент Национального собрания», председатель Национального собрания Давид Ишханян 18 сентября подписал протокол о прекращении депутатских полномочий председателя постоянной комиссии НС по финансов...
Теванян: Власти нанесен достаточно серьезный удар
Этой власти нанесен достаточно серьезный удар. Об этом заявил в прямом эфире на своей странице в Facebook лидер блока «Мать Армения» Андраник Теванян, говоря об итогах выборов в Совет старейшин Еревана. «Этой власти нанесен достаточно серьезный удар. Никол Пашинян и его...
Партия «Общественный голос» готова сформировать коалицию с партией «Национальный прогресс» и блоком «Мать Армения»
Партия «Общественный голос» готова сформировать коалицию с партией «Национальный прогресс» и блоком «Мать Армения». Об этом заявил руководитель партии «Общественный голос» Вардан Гукасян. Как отметил Гукасян, он за то, чтобы мэром Еревана стал либо Андраник Теванян, либ...
На юге Ирана при нападении неизвестных погиб офицер КСИР, еще трое ранены
Офицер подразделения «Басидж» (входит в Корпус стражей исламской революции, КСИР) Ирана погиб, трое других офицеров ранены при нападении неизвестных на юге республики. Об этомзаявил замгубернатора провинции Фарс по политическим вопросам Эсмаил Казаль Софли. «Двое неизве...
Представители наблюдательской миссии Конгресса местных и региональных властей СЕ посетили ЦИК Армении
Представители наблюдательской миссии Конгресса местных и региональных властей Совета Европы 15 сентября посетили Центральную избирательную комиссию Армении. Как сообщили в пресс-службе ЦИК Армении, председатель ЦИК Ваагн Овакимян поблагодарил осуществляющую наблюдательн...
В Сочи завершились переговоры президентов России и Беларуси
В Сочи завершились переговоры президентов России и Беларуси Владимира Путина и Александра Лукашенко. Стороны обсудили двусторонние отношения и международные вопросы, в том числе кризис в Украине и визит лидера Северной Кореи Ким Чен Ына в Россию. Как передает РИА новост...
Антикоррупционный суд возобновит рассмотрение дела бывшего губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна
Антикоррупционный суд отклонил ходатайство о применении исковой давности по делу бывшего губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна и других лиц и решил возобновить рассмотрение дела. Об этом сообщают из судебного департамента. Судебное заседание назначено на 15 час...
Президент Арцаха поручил принять меры по предотвращению роста цен на сельскохозяйственную продукцию
15 сентября президент Республики Арцах Самвел Шахраманян созвал рабочее совещание. Как передает, на повестке совещания была ситуация, сложившаяся в республике в результате тотальной блокады Арцаха со стороны Азербайджана, и механизмы ее преодоления. Были обсуждены также...