Ադրբեջանը խոչընդոտում է Թուրքիա-Հայաստան կարգավորման գործընթացին. Ալեն Սիմոնյանը՝ Ստամբուլում
Ադրբեջանը խոչընդոտում է Թուրքիա-Հայաստան կարգավորման գործընթացին՝ օգտագործելով իր լոբբիստական ազդեցությունը: Այս մասին Ստամբուլում Միջխորհրդարանական միության նիստի ընթացքումԹուրքիայի հայկական մամուլի ներկայացուցիչների հետ զրույցում ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, հ...
Բուլղարիան եվրոպական ընտանիքի հպարտ անդամ է․ Եվրահանձնաժողովի ղեկավար
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը շնորհավորել է Ռումեն Ռադևին Բուլղարիայի խորհրդարանական ընտրություններում տարած հաղթանակի կապակցությամբ և պատրաստակամություն հայտնել աշխատել նրա հետ՝ հանուն «անվտանգության և բարգավաճման»: Այս մասին ֆոն դեր Լայենը գրել էX-ո...
Արգենտինան և Իսրայելն ամրապնդում են համագործակցությունը
Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյը Երուսաղեմում հանդիպում է անցկացրել Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ։ Կողմերը փաստաթղթեր են ստորագրել, նաև հայտարարել երկու երկրների միջև առաջին ուղիղ չվերթերի մեկնարկի մասին։ Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։ Ըստ հրապարակման՝ հ...
Լատվիան լիովին աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին
Լատվիան լիովին աջակցում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին: Այս մասինTrendադրբեջանական լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է Բայբա Բրաժեն: Խոսելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացում առաջընթացի մասին՝ Լ...
Զելենսկին հայտնել Է Հունգարիայի նոր ղեկավարի հետ ուկրաինական առգրավված միջոցների վերադարձը քննարկելու մտադրության մասին
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտնել է, որ մտադիր է Հունգարիայի նոր քաղաքական ղեկավարության հետ քննարկել ուկրաինական կողմից առգրավված գումարները վերադարձնելու հարցը: Եդինիյե Նովոստի հեռուստամարաթոնին տված հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ խոսքը վերաբերում է ու...
Ռուսաստանը չի մասնակցում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցություններին, բայց պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել
Ռուսաստանը չի մասնակցում ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցություններին, բայց պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել խաղաղ կարգավորման հասնելու գործում: Ինչպես տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը, այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Այս պահ...
Պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի բերում․ Փեզեշքիան
Պատերազմը չի բխում ոչ Իրանի, ոչ էլ ԱՄՆ-ի շահերից, անհրաժեշտ է օգտագործել հակամարտության կարգավորման դիվանագիտական ուղիները: Այս մասին Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը հայտարարել է Արդարադատության նախարարություն կատարած տեսչական այցի ժամանակ: «Պատերազմը ոչ մեկին օգուտ չի...
Ադրբեջանը բողոքի նոտա է հղել Բելգիային և Նիդերլանդներին. դեսպանները կանչվել են ԱԳՆ
Ադրբեջանը կտրուկ բողոք է հղելԲելգիային ևՆիդերլանդներին՝ այդ երկրների խորհրդարանների կողմից ընդունված փաստաթղթերի կապակցությամբ, որոնք, ըստ Բաքվի, ուղղված են երկրի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ, ինչպես նաև վնասում ենՀայաստանի հետ խաղաղ գործընթացին։ Ադ...
Մենք չենք թուլացնում ուշադրությունը հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի նկատմամբ. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) ակնկալում է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը կհանգեցնի Հարավային Կովկասում հուսալի և կայուն խաղաղության հաստատման։ Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր ք...
Հոգևորականների նկատմամբ մեծ ատելության խոսք կա, եկեղեցու ինքնավարությունը պետք է հարգվի. Մանասյան
Հոգևորականների նկատմամբ մեծ ատելության խոսք կա, եկեղեցու ինքնավարությունը պետք է հարգվի: Այս մասին ԱԺ-ում պատգամավորներին զեկույց ներկայացնելու ժամանակ ասել է ՄԻՊ Անահիտ Մանասյանը: «Արձանագրել ենք, որ նախորդ տարի գրեթե բոլոր կրոնական կազմակերպությունների և ներկայացուցիչ...

• Мирзоян и Расмуссен обсудили ситуацию на Южном Кавказе
В рамках 30-го министерского форума ОБСЕ в Скопье 30 ноября глава МИД Армении Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Дании Ларсом Лекке Расмуссеном. Как сообщили в пресс-службе МИД республики, в ходе встречи собеседники обсудили вопросы двусторонней и рег...
• Армен Григорян отправится в США
Армен Григорян отправится в США
1 Декабря, 2023
2 декабря секретарь Совета Безопасности РА Армен Григорян отправится с рабочим визитом в столицу Соединенных Штатов Америки Вашингтон. Как сообщили в офисе Совета Безопасности РА, в ходе визита планируется обсудить повестку развития двусторонних отношений Армения-США.
• Премьер-министр РА направил поздравительное послание премьер-министру Румынии
Премьер-министр РА направил поздравительное послание премьер-министру Румынии
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравительное послание премьер-министру Румынии Йон-Марчелу Чолаку по случаю Дня национального единства. В послании говорится: «От имени правительства Республики Армения и от себя лично сердечно поздравляю Вас с национальным праз...
• Баку утверждает, что Армения была проинформирована об «антитеррористических мероприятиях» в Нагорном Карабахе
Баку утверждает, что Армения была проинформирована об «антитеррористических мероприятиях» в Нагорном Карабахе
Азербайджанский министр иностранных дел Джейхун Байрамов в ходе встречи с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид в Скопье сделал ряд «выдающихся» заявлений. Как сообщают азербайджанские СМИ, Байрамов переложил ответственность за исход всего армянского населения из Наг...
• На востоке Турции зафиксировали землетрясение
На востоке Турции зафиксировали землетрясение
Землетрясение магнитудой 4,8 произошло в турецкой провинции Малатья, на востоке страны, сообщило управление по ликвидации последствий стихийных бедствий (AFAD). Согласно сообщению ведомства в соцсети Х, подземные толчки были зарегистрированы в 03.18 по местному времени...
• Неформальная встреча лидеров государств-участников СНГ пройдет в Санкт-Петербурге
Неформальная встреча лидеров государств-участников СНГ пройдет в Санкт-Петербурге
30 Ноября, 2023
26 декабря в Санкт-Петербурге состоится неформальная встреча глав государств-участников СНГ. Об этом сообщил генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев, передает ТАСС. Напомним, вчера, 29 ноября, пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил, что Пашиняна ждут н...
• Курсы валют в Армении
Курсы валют в Армении
Курс доллара США 30 ноября составил 402,65 драма. В сравнении с предыдущим днем он повысился на 0,15 драма. Об этом сообщили в пресс-службе Центрального банка Армении. Курс евро составил 439,49 драма (понизился на 2,29 драма), британского фунта 509,03 драма (понизился н...
• Таможенный атташе: В настоящее время границу Армении пересекли 750 грузовиков
Таможенный атташе: В настоящее время границу Армении пересекли 750 грузовиков
В настоящее время границу Армении пересекли 750 грузовиков, одна часть еще находится в Грузии, другая половина - у Ларса. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении NEWS.amтаможенный атташе посольства Армении в России Ваган Акопян. «В обратном направлении...
• Оппозиционный депутат: С КПП «Верхний Ларс» возвращаются многочисленные грузовики с сельхозпродукцией
Оппозиционный депутат: С КПП «Верхний Ларс» возвращаются многочисленные грузовики с сельхозпродукцией
В эти дни с КПП «Верхний Ларс» возвращаются многочисленные грузовики с сельхозпродукцией. Об этом написал депутат от блока «Армения» Гарник Даниелян. Он, в частности, отметил: «Водители грузовиков, представители хозсубъектов говорят о том, что в результате усиленного фи...
• Лавров: Москва готова содействовать армяно-азербайджанской нормализации
Лавров: Москва готова содействовать армяно-азербайджанской нормализации
Москва готова содействовать армяно-азербайджанской нормализации. Об этом глава МИД РФ Сергей Лавров заявил на встрече с армянским коллегой в Скопье. Как сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РФ, в ходе встречи на полях 30-й сессии Совета министров иностран...