«Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ն...
Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս, դեսպան Արմեն Բայբուրդյանը «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ի (ԶԱՀ) ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը քննարկել է հիմնադրամի գործունեությանը և դրա վրա 2020թ.-ի Արցախյան պատերազմի ունեցած ազդեցությանը վերաբերող հարցեր: Հանդիպմանը հիմնադրամից ներկա է եղել  Հանրային կապերի և զարգացման բաժնի ղեկավար Նարինե Գալստյանը և ֆոնդհայթայթման և դոնորների հետ հարաբերությունների պատասխանատու Սոնա Բաղդասարյանը:
Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը տեղեկացնում է, որ դեսպան Բայբուրդյանը բարձր է գնահատել հիմնադրամի կատարած աշխատանքն ու որդեգրած առաքելության կարևորությունը։  ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունն առաջիկայում կկազմակերպի արվեստի ցուցահանդես, որի ամբողջական հասույթը կուղղվի «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ին:
Մինչ օրս «Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ»-ն ունի 4582 շահառու, որից 4165-ը գրանցվել են 44-օրյա պատերազմից հետո, և հատուցում է տրամադրվել շուրջ 109,000,000 ամերիկյան դոլարի չափով։ Հիմնադրամի շահառուների 86 տոկոսը (3948) զոհված հերոսներ են, 2 տոկոսը (76)՝ անհայտ բացակայողներ, 12 տոկոսը (558)՝ 1-ին կամ 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցողներ։ Հիմնադրման օրվանից հիմնադրամը ստացել է շուրջ 23 միլիոն ամերիկյան դոլար նվիրատվություն, որի 70 տոկոսը ստացել է Հայաստանից, մնացածը՝ տարբեր երկրներից։ Այս նվիրատվությունների մեծ մասը, իհարկե, հավաքագրվել է արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում և հետո։ Մնացած միջոցները գոյանում են Հայաստանի և Արցախի բնակիչների աշխատավարձների պարտադիր վճարներից:

Фонд страхования солдат имеет 4582 бенефициар...
Генеральный консул Республики Армения в Лос-Анджелесе, посол Армен Байбурдян обсудил с представителями "Фонда страхования солдат" (SFA) вопросы, связанные с деятельностью фонда и влияние на него Арцахской войны 2020 года. На встрече присутствовали руководитель отдела по связям с общественностью и развития фонда Нарине Галстян и руководитель отдела по работе с донорскими фондами Сона Багдасарян.
Генеральное консульство РА в Лос-Анджелесе сообщает, что посол Байбурдян высоко оценил проделанную фондом работу и важность принятой миссии. Генеральное консульство Республики Армения в ближайшее время организует художественную выставку, вся выручка от которой будет передана в Фонд страхования солдат.
На сегодняшний день Фонд страхования солдат насчитывает 4582 бенефициара, 4165 из которых были зарегистрированы после 44-дневной войны, с компенсацией около 109 000 000 долларов. 86% (3948) получателей фонда - убитые герои, 2% (76) пропали без вести, 12% (558) - люди с инвалидностью 1 или 2 степени. С момента своего основания фонд получил около 23 миллионов долларов пожертвований, 70 процентов из которых поступили из Армении, а остальные - из разных стран. Большая часть этих пожертвований, конечно же, была собрана во время и после последней Арцахской войны. Остальные средства поступают от обязательной выплаты заработной платы жителям Армении и Арцаха.