Նոր ֆրանսերենի դասագրքեր և մեթոդական նյութեր՝ 2027-2028 ուսումնական տարում Հայաստանում
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանության միջև այսօր ստորագրվել է գործընկերության համաձայնագիր, որի շրջանակում կողմերը պարտավորվում են իրականացնել ֆրանսերենի դպրոցական դասագրքերի մշակմա...
Ռուսաստանը հույս ունի, որ ԱՄՆ–Իրան բանակցությունները նոր ռազմական արկածախնդրության չեն հանգեցնի․ Զախարովա
Ռուսաստանը հույս ունի, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև բանակցությունների արդյունքում տարածաշրջանը չի ներքաշվի նոր ռազմական արկածախնդրության մեջ, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել քաղաքական-դիվանագիտական ջանքերին՝ ուղղված կա...
Մոսկվայում տարօրինակ են անվանել երկաթուղու կառավարումը այլ երկրի հանձնելու մասին հայտարարությունը
Երևանում մոռացել են հայկական երկաթուղում կատարված ռուսական ներդրումների մասին: Ռուսաստանը հետևողականորեն հանդես է գալիս բոլոր հաղորդակցությունների ապաշրջափակման օգտին, այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան...
Հայաստանի իրավապահ համակարգի դեկորատիվ փայլն ու «օպերատիվ» պաշտպանությունը․ Անի Սամսոնյան
Ներխուժել են ԱԺ նախկին պատգամավոր Անի Սամսոնյանի աշխատասենյակ։ Այս մասին նա հայտնել է Facebookի իր էջում։ Նա, մասնավորապես, նշել է. «Հայաստանի իրավապահ համակարգի դեկորատիվ փայլն ու «օպերատիվ» պաշտպանությունը: Դեռևս հունվարին հաղորդում եմ ներկայացրել ՀՀ դատախազություն ին...
Մեր երկրի վրա հարձակվելուց առաջ, թշնամիները պետք է երկար մտածեն. Ավետիք Քերոբյան
Հայաստանն ու Հունաստանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել
Հայաստանն ու Հունաստանը խորացնում են հարաբերությունները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում։ ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Հունաստան կատարած պետական այցի շրջանակում երկու երկրների միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր։ Հուշագիրը ստորագրեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական և արդյունաբ...
«Amnesty International-ը դատապարտում է Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը՝ այն որակելով դատական ֆարս
Մեկնաբանելով Ռուբեն Վարդանյանի 20 տարվա ազատազրկման դատավճիռը՝ «Amnesty International» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսն ասել է. «16 մեղադրյալների դատապարտումը, որը գագաթնակետին հասավ Ռուբեն Վարդանյանի...
Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված երկրից չբացակայելու արգելքը վերացվել է
Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ հարուցված նոր քրեական գործով նախաքննության փուլում կիրառված խափանման միջոցը՝ երկրից չբացակայելու արգելքը, վերացվել է։ Այս մասին լրատվամիջոցներին հայտնել են Հակակոռուպցիոն դատարանից։
Սուրենյանցը բողոք-նամակ է ներկայացրել ՄԱԿ-ին՝ ընդգծելով հայ-ադրբեջանական հակամարտության շարունակությունը
«Դեմոկրատական այլընտրանք» կուսակցության քաղաքական խորհրդի նախագահ Սուրեն Սուրենյանցը բողոք-նամակ հանձնեց ՄԱԿ-ի հայստանյան գրասենյակին՝ հայտարարելով, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտությունը չի ավարտվել։ Այս մասին փոխանցում է Սպուտնիկ Արմենիան։ «Պետք է ոչ ասել «Արև...
Ժնևում մեկնարկել է ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ եռակողմ բանակցությունների երկրորդ օրը
Ժնևում մեկնարկել է ռուս-ուկրաինական հակամարտության կարգավորման շուրջ եռակողմ բանակցությունների երկրորդ օրը: Այս մասին հայտնել է ՏԱՍՍ-ի աղբյուրը։ «Հանդիպումները սկսվել են դռնփակ ռեժիմով», - ասել է նա։ Բանակցությունները տեղի են ունենում InterContinental հյուրանոցում։ Փետր...

Член Бюро АРФ Дашнакцутюн: Призываю принять участие в завтрашнем митинге
Призываю принять участие в митинге, который состоится 5 ноября в 15:00 за безопасность Армении и Карабаха. Об этом говорится в послании, распространенном членом Бюро АРФ Дашнакцутюн, сопредседателем Координационного совета армянских организаций Франции Мурадом Папазяном...
Мы получили Арцах от наших предков и обязаны передать его следующим поколениям армян: Рубен Варданян
4 ноября президент Республики Арцах Араик Арутюнян представил членам правительства и сотрудникам Аппарата государственного министра нового государственного министра Рубена Варданяна. Как сообщили в Аппарате президента Арцаха, глава страны поблагодарил Артака Бегларяна з...
Министр ИД Армении принял руководителя миссии наблюдательных возможностей ЕС в Армении
4 ноября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял главу миссии наблюдательных возможностей ЕС в Армении Марека Щигеля и членов возглавляемой им делегации. Как сообщили в МИД, в ходе встречи министр Мирзоян представил ситуацию по безопасности в регионе после...
НАТО поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном: Хавьер Коломина
НАТО поддерживает нормализацию отношений между Арменией и Азербайджаном и приветствует усилия Евросоюза в этом направлении. Օб этом в своем микроблоге в Twitter написал спецпредставитель генсека НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Хавьер Коломина. «Хорошая новость: наш...
Вардеванян: митинг 5 ноября — о единстве, об Арцахе и Армении
Митинг в Арцахе констатировал, что есть вопросы, вокруг которых нужно объединиться и оставить в сторону все разногласия. Тысячи достойных граждан Армении показали, что Арцах наша Родина, Арцах ранен, но есть и останется армянским. Об этом на своей странице в Фейсбуке на...
Минимальная пенсия с июля 2023 года достигнет 36 000 драмов
В Армении с июля 2023 года планируется минимальную пенсию повысить до 36 000 драмов. Օб этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год сообщил министр труда и социальных вопросов РА Нарек Мкртчян. «Прог...
Президент Арцаха провел расширенное рабочее совещание
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян созвал расширенное рабочее совещание, в котором приняли участие и представители парламентских сил. Как сообщили в Аппарате президента Арцаха, обсуждались последние внешнеполитические развития вокруг Республики Арцах и дальнейшие...
Правительство РА направит 2 млрд драмов на программу содействия приобретению жилья вынужденными переселенцами из Арцаха
Правительство Армении в 2023 году намерено из государственного бюджета выделить 2 млрд драмов на программу содействия приобретению жилья для семей вынужденных переселенцев из некоторых районов Республики Арцах.Օб этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ход...
Китай рядом с армянским народом: посол КНР в Армении
Председатель постоянной комиссии по защите прав человека и связям с общественностью Национального собрания Республики Армения беспартийная Тагуи Товмасян в НС приняла посла Китайской Народной Республики Фан Юна. «В центре обсуждения были вопросы развития армяно-китайско...
Азербайджан распространил очередную дезинформацию: Министерство обороны Армении
Минобороны Азербайджана продолжает распространять дезинформацию. Министерство обороны Армении опровергло информацию, что в ночь с 3 на 4 ноября подразделения Вооруженных сил Республики Армения вели огонь по азербайджанским позициям, расположенным в восточной части армян...