Ռումինիայում մեկնարկել են ՆԱՏՕ-ի «Sea Shield 2026» զորավարժությունները
Ռումինիայում մեկնարկել են ՆԱՏՕ-ի «Sea Shield 2026» («Ծովային վահան 2026») զորավարժությունները։ Այս մասին հայտնել է Agerpres գործակալությունը։ Կոնստանցա նավահանգստում տեղի ունեցած բացման արարողությանը մասնակցել է պաշտպանության նախարար Ռադու Միրուցան։ Մանևրները կանցկացվեն...
Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան կուղարկվի 4 վագոն պարարտանյութ և 1 վագոն հնդկաձավար
Պարարտանյութերը և հնդկացորենը Հայաստան կուղարկվեն տարանցիկ ճանապարհով՝ Ադրբեջանի տարածքով։ Այս մասին հայտնում ենադրբեջանական ԶԼՄ-ները: «Ադրբեջանի տարածքով Հայաստան կուղարկվի 4 վագոն պարարտանյութ և 1 վագոն հնդկաձավար»,-ասված է հայտարարության մեջ:
Մեկ տարեկան երեխայի սպшնության դեպքով նախաձեռնվել է ևս մեկ քրեական վարույթ
1 տարեկան երեխայի սպանության դեպքով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում նախաձեռնվել է ևս մեկ քրեական վարույթ՝ երեխայի դաստիարակության կամ խնամքի պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու դեպքով՝ Քրեական օրենսգրքի 247-րդ հոդվածի հատկանիշներով: Այս մասին...
Իրանը պատրաստվում է շարունակել երկրի լայնածավալ պաշտպանությունը
Իրանը պատրաստվում է շարունակել երկրի լայնածավալ պաշտպանությունը: Այս մասին հայտարարել է իրանական Tasnim գործակալությունը: Անվտանգության ոլորտի բարձրաստիճան պաշտոնյան Tasnim-ի թղթակցին հայտնել է, որ Դոնալդ Թրամփը նահանջել է կրիտիկական ենթակառուցվածքների վրա հարձակվելու մ...
Բաքուն քննադատել է Զախարովային՝ Հեյդար Ալիևի անունը հիշատակելու համար
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Այհան Հաջիզադեն հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը սպասում է պարզաբանման Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովայի վերջին ճեպազրույցի ժամանակ արված հայտարարության առնչությամբ։ Հաջիզադեն նշել է, որ վերջին ճեպազրույցի ժամանակ Մարիա Զախարովան, ի պատասխան...
Փաշինյանը և Պուտինը պայմանավորվել առաջիկա հարմար առիթով քննարկումը շարունակել հանդիպման ձևաչափով․ ՀՀ կառավարություն
Տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հեռախոսազրույցը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Հայտնում են ՀՀ կառավարությունից Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ օրակարգի շրջանակին վերաբերող հարցեր և պայմանավորվել առաջիկա հարմար առիթով քննարկումը շարունակել հանդիպման ձևաչափ...
Այսօր ոչ մեկը պատերազմ չի ուզում․ Գագիկ Ծառուկյանը արձագանքում է Փաշինյանին
Այսօր ոչ ոք պատերազմ չի ուզում, պատերազմն ու խաղաղությունը պետք է ձևական խոսքով չլինի: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Գագիկ Ծառուկյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարության մասին, որտեղ ասվել էր՝ սահմանադրական մեծամասնություն չկազմելու դեպքում սեպտեմբերին հնար...
Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Փաշինյանի հետ
Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Փաշինյանի հետ՝ հայկական կողմի նախաձեռնությամբ: Այս մասինհայտնում էԿրեմլը: «Երկրների առաջնորդները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման ասպեկտները, այդ թվում՝ համագործակցությունը տնտեսության, էներգետիկայի և տրանսպորտի ոլ...
Ալափարսի մսուր-մանկապարտեզի խոհանոցի արտադրական գործունեությունը կասեցվել է
Կասեցվել է Կոտայքի մարզի Ալափարս գյուղի մսուր-մանկապարտեզ ՀՈԱԿ-ի խոհանոցի արտադրական գործունեությունը, քանի որ այնտեղ խախտվել են օրենսդրությամբ սահմանված սանիտարահիգիենիկ մի շարք նորմեր: Անհամապատասխանությունների փաստն արձանագրել են Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մա...
Նավթի համաշխարհային գները սկսել են նվազել
Նավթի համաշխարհային գները սկսել են նվազել են 9-10%-ի սահմաններում. Brent ապրանքանիշի մեկ բարելի արժեքը իջել է 100 դոլարից այն բանից հետո, երբ Թրամփը հայտարարել է Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքներին ԱՄՆ-ի հարվածների հետաձգման մասին, հայտնում էՌԻԱ Նովոստի-ն: Brent նավթի հ...

Минпросвещения РФ прорабатывает вопрос о создании совместных школ в Армении, Сирии и Африке
Минпросвещения РФ прорабатывает вопрос о создании совместных школ в Армении, Сирийской Арабской Республике, а также в ряде африканских стран. Об этом сообщила во вторник заместитель министра просвещения РФ Татьяна Васильева, передает ТАСС. «Продолжают строиться совместн...
В Пекине прошли переговоры между высокопоставленными американскими и китайскими дипломатами
Высокопоставленные американские и китайские дипломаты провели «откровенные и продуктивные» переговоры в Пекине и договорились поддерживать открытые линии связи, чтобы избежать перерастания напряженности в конфликт, сообщает The Associated Press со ссылкой на официальные...
ЕС разрешил вводить санкции против родственников российских бизнесменов
Совет Евросоюза внес изменения в документ, регламентирующий санкционный режим, отдельно прописав там возможность внесения в черные списки членов семей российских бизнесменов. Таким образом, теперь рестрикции могут вводиться не только против физических лиц, которых ЕС сч...
Делегация во главе со спикером НС Армении отбыла в Лондон
Делегация во главе с председателем Национального Собрания Армении Аленом Симоняном 6-9 июня с рабочим визитом будет в Лондоне (Соединенное Королевство Великобритании и Северной Ирландии). В составе делегации также вице-спикер НС Рубен Рубинян, глава фракции Гражданский...
На встрече с Клааром Пашинян обсудил процесс нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял специального представителя ЕС по кризису на Южном Кавказе и в Грузии Тойво Клаара.Как стало известно«Арменпресс»из сообщения правительства РА, собеседники обсудили выполнение договоренностей, достигнутых на трехсто...
Главы правительств стран СНГ планируют в июне подписать соглашение о торговле услугами: Сергей Лавров
В этом месяце главы правительств стран СНГ планируют подписать соглашение о торговле услугами. Как передает «Арменпресс», об этом в Душанбе в Российско-Таджикском (Славянском) университете заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров. «В этом же месяце, через нес...
Москва решительно отвергает обвинения в том, что она якобы причастна к ракетному удару по Каховской ГЭС: Песков
Москва решительно отвергает обвинения в том, что она якобы причастна к ракетному удару по Каховской ГЭС. Диверсия была совершена по приказу киевских властей - они и должны нести ответственность за случившееся,сообщил журналистам пресс-секретарь главы государства Дмитрий...
Мишель назвал подрыв Каховской ГЭС военным преступлением
ВЕСшокированы прорывом Каховской ГЭС и поднимут вопрос ударов по ней на заседании в июне. На атаку отреагировал главаЕвросоветаШарль МишельвTwitter. «Шокирован беспрецедентной атакой на Каховскую ГЭС. Мы поднимем этот вопрос на заседании Евросовета в июне и предложим до...
Состоялся телефонный разговор глав МИД Армении и Австрии
Состоялся телефонный разговор глав МИД Армении и Австрии.Арарат Мирзоян и Александер Шалленберг обсудили повестку двустороннего сотрудничества, партнерство РА-ЕС, вопросы региональной стабильности и безопасности. Глава МИД Армении представил австрийскому коллеге последн...
Южная Корея утверждает, что самолеты РФ и КНР вошли в ее опознавательную зону ПВО
Власти Республики Корея утверждают, что военные самолеты России и Китая вошли в ее опознавательную зону противовоздушной обороны без предварительного уведомления Сеула. Об этом сообщило агентствоYonhapсо ссылкой на Комитет начальников штабов южнокорейских ВС. По его дан...