Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին ժամանակ կպահանջի և այժմ օրակարգում չէ․ Ռյուտե
Ուկրաինայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին ժամանակ կպահանջի և այժմ օրակարգում չէ: Այս մասինմամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն, հայտնում էՌԻԱ Նովոստի-ն: «Գոյություն ունի Ուկրաինայի՝ դեպի ՆԱՏՕ տանող ուղի, որը համաձայնեցվել է 2024 թվականի գ...
ԱԺ պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Թադեւոս Ավետիսյանը 2026 թվականի մարտի 26-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: Այս մասինհայտնումեն ՀՀ ԱԺ-ից: ««Ազգային ժողովի կանոնակարգ...
Իրանցի բանակցողները տարբեր են և «տարօրինակ»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը մի կողմից համաձայնագիր է ցանկանում, մյուս կողմից՝ հրապարակայնորեն հայտարարում, թե բանակցություններ չեն ընթանում: Այս մասին Թրամփը գրել է իր Truth Social հարթակում: «Իրանցի բանակցողները տարբեր են և «տարօրինակ»: Նրանք «աղաչ...
«Կանազի» շենքի ճակատային հատվածը հրդեհի հետևանքով չի տուժել. Երևանի քաղաքապետի խոսնակ
«Կանազ» մշակույթի տունը, դատարանի որոշմամբ, 2024-ին էր վերադարձվել Երևան համայնքին: Մինչև այդ, շենքը 2017-ից մասնավորի ձեռքում էր՝ «Արվեստի այբուբեն» մշակույթի հիմնադրամի, որը 10 տարվա ընթացքում խոստացված 480 մլն դրամի ներդրում չէր արել և շենքը հայտնվել էր, մեղմ ասած, ա...
Չեղարկված չվերթների փոխհատուցման կարգը դեռ մշակման փուլում է. ԱԳՆ
Չեղարկված չվերթների պատճառով նոր տոմս ձեռք բերած ՀՀ քաղաքացիներին նախատեսվող փոխհատուցման տրամադրման ընթացակարգը դեռևս մշակման փուլում է․ մանրամասները կհրապարակվեն կառավարության կողմից հաստատվելուց հետո։ Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ-ից: «Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ՀՀ Ա...
Արևմուտքի երկրները երկու ճակատով կանգնած են պատերազմի առջև․ Սթարմեր
Արևմուտքի երկրները երկու ճակատով կանգնած են պատերազմի առջև։ Այս մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը Sky News հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում։ Սթարմերը գտնվում է Ֆինլանդիայում, որտեղ Հյուսիսային Եվրոպայի դաշնակիցների հետ մասնակցում է Միացյալ էքսպեդից...
Ապօրինի որսված 43 կգ խեցգետինն առգրավվել և վերադարձվել է ջրամբար. ԲԸՏՄ
ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության Վայոց ձորի մարզի գումարտակից Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին մարտի 25-ին ժամը 00։10-ի սահմաններում ստացվել է ահազանգ՝ «OPEL» մակնիշի ավտոմեքենայի թափքում հայտնաբերված ապօրինի որսված կենդանի խեցգետնի վերաբերյալ։ Տեսչական...
Իսրայելը հայտնել է «Հեզբոլլահ»-ի 350 ռազմական օբյեկտ և 330 զինյալի ոչնչացնելու մասին
Իսրայելի պաշտպանության բանակը (ԻՊԲ) հայտարարել է շիաների «Հեզբոլլահ» շարժման 350 ռազմական օբյեկտի ոչնչացման և 330 զինյալի վերացման մասին Լիբանանի հարավում իրականացված ցամաքային գործողության ընթացքում: Այս մասին ԻՊԲ-ն հաղորդագրություն է տարածել Telegram-ում: «91-րդ դիվիզ...
Մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում կայանալու է ՀՀ-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը
2026թ. մայիսի 4-ին և 5-ին Երևանում կայանալու է ՀՀ-ԵՄ անդրանիկ գագաթնաժողովը, որին Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնելու է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ Եվրոպական միությունը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայ...
ԱՄՆ-ին ՆԱՏՕ-ից ոչինչ պետք չէ, բայց «երբեք չմոռանաք» այս շատ կարևոր ժամանակահատվածը. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Հյուսիսատլանտյան դաշինքին մեղադրել է Իրանի հարցում անգործության համար։ Այս մասին նա գրել է Truth Social հարթակում: Նրա խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ի երկրները բացարձակապես ոչինչ չեն արել Իրանի հարցում օգնելու համար, որն այժմ «ռազմական առումով լիովին ոչնչացված...

Европейская народная партия призвала освободить зампредседателя Республиканской партии Армении
Руководитель парламентской фракции «Честь имею», член Республиканской партии Армении Айк Мамиджанян опубликовал на своей странице в «Facebook» пост Европейской народной партии, касающийся ареста заместителя председателя РПА Армена Ашотяна. В заявлении, в частности, гово...
Провокация Азербайджана 27 июня направлена на срыв усилий по установлению мира между Арменией и Азербайджаном: Пашинян
Провокация, совершенная Азербайджаном в Нагорном Карабахе 27 июня, направлена на срыв усилий по установлению мира между Арменией и Азербайджаном, решению вопросов прав и безопасности народа Нагорного Карабаха. Oб этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на заседании...
Я оказываю на Алиева больше давление, чем сам Пашинян — Макрон
Президент Франции Эманнуэль Макрон на встрече с армянской общиной в Марселе заявил о своей решимости в вопросе Арцаха, сообщает Офис АРФ «Дашнакцутюн». «Я оказывал и буду оказывать на (президента Азербайджана Ильхама ред.) Алиева большее давление, чем сам (премьер-минис...
Из Армении запрещен экспорт ряда сельскохозяйственных продуктов
Из Армении запрещен экспорт ряда сельскохозяйственных продуктов. Правительство Армении на заседании 29 июня приняло решение о применении временного запрета на экспорт ряда товаров из Армении в страны, не являющиеся членами ЕАЭС. Устанавливается шестимесячный запрет на э...
Лавров заявил о готовности России к контактам с США
Вашингтон обращается к Москве по линии помощника американского президента по национальной безопасности Джейка Салливана, ведутся контакты по вопросу функционирования посольств, Россия готова к контактам с США. Об этом заявил в среду глава МИД РФ Сергей Лавров в эфиреПер...
Шойгу и глава генштаба Ирана подтвердили настрой на развитие контактов в сфере обороны
Министр обороны РФ Сергей Шойгу в ходе телефонных переговоров с начальником Генерального штаба вооруженных сил Исламской Республики Иран Мохаммадом Багери обсудил вопросы двустороннего военного и военно-технического сотрудничества, региональную безопасность и международ...
Захарова: Мы прилагаем все усилия для открытия железной дороги из РФ в Армению через Абхазию
Мы прилагаем все усилия для реализации той масштабной дорожной карты, которая намечена. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос о том, каковы перспективы открытия железной дороги из РФ в Армению, через...
Захарова о ночной агрессии Азербайджана: Призываем стороны к сдержанности
Мы обеспокоены участившимися вооруженными инцидентами и нарушениями режима прекращения огня в Нагорном Карабахе.Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, прокомментировав ночную агрессию Азербайджана, вследствие которой по...
Пашинян поздравил президента Турции с праздником Курбан-байрам
Премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. Как сообщили в правительстве, премьер-министр Армении поздравил президента с праздником Курбан-байрам, президент Турции поздравил премьер-министра с наступа...
Реакция руководителя офиса Роберта Кочаряна на заявления Никола Пашиняна
Руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Баграт Микоян в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am отреагировал на вчерашние заявления премьер-министра Никола Пашиняна. Он, в частности, отметил: «Не вижу необходимости в новых комментариях. П...