Ահմեդ աշ-Շարաան կոչ է արել Մերձավոր Արևելքի երկրներին օգտագործել երկրի լոգիստիկ հնարավորությունները
Սիրիայի նախագահ Ահմեդ աշ-Շարաան կոչ է արել Մերձավոր Արևելքի երկրներին օգտագործել երկրի լոգիստիկ հնարավորությունները՝ առևտրային ուղիները վերականգնելու և ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև հակամարտության հետևանքները հաղթահարելու համար։ Այս մասին նա ասել է «Անադոլու» գործակալության հետ հա...
ՊԵԿ նախագահը հանդիպել է հարկ վճարողների հետ
Դեպի արդար, թափանցիկ և թվային ապագա․ հարկային ու մաքսային վարչարարության արմատական բարեփոխումների նոր փուլում, ինչպես նաև Հարկ վճարողի օրվա նախաշեմին՝ Հայաստանի պետական եկամուտների նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը հանդիպել է խոշոր և միջին բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ։ Ինչպես...
Եթե Հորմուզի նեղուցը չբացվի, մոտ երկու ամսից կարող է տեղի ունենալ աղետ․ Միլիբենդ
Մեծ Բրիտանիայի նախկին արտգործնախարար Դեյվիդ Միլիբենդը նախազգուշացրել է, որ եթե Հորմուզի նեղուցըչբացվի, մոտ երկու ամսից կարող է տեղի ունենալ աղետ։ Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ նավթի և գազի մատակարարման ուղիները փակված են, սակայն խնդիրը միայն դրանով չի սահմանափակվում։ Նա նշե...
Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև կնքված երկշաբաթյա հրադադարին մնացել է 5 օր
ԱՄՆ-ի և Իրանի բանակցությունների հաջորդ փուլը կարող է տեղի ունենալ առաջիկա հանգստյան օրերին: Ինչպես տեղեկացնում է BBC-ին՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ «Դրանք, հավանաբար, կարող են անցկացվել հանգստյան օրերին», - ասել է նա։ Նա նշե...
ՊՊԾ ծառայողների համար անցկացվում են անգլերենի և ռուսերենի շարունակական դասընթացներ
Հայաստանի Հանրապետության պետական պահպանության ծառայությունում գիտելիքների և կարողությունների զարգացման նպատակով զինծառայողների համար անցկացվում են անգլերենի և ռուսերենի շարունակական դասընթացներ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ պետական պահպանության ծառայությունից՝ արձագանքելով մա...
Ծառուկյանը հանդիպել է ռուս գործընկերոջ հետ, քննարկվել են ՀՀ և ՌԴ միջև սպորտի զարգացման հեռանկարները
Ռուսաստանի Դաշնության սպորտի նախարար, օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Միխայիլ Դեգտյարևի հրավերով ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած պատվիրակությունը ապրիլի 14-16-ը գտնվում էր Մոսկվայում։ Այս մասին հայտնում են ՀԱՕԿից։ Գագիկ Ծառուկյանը հանդիպել է ռուս գործընկերոջ հետ, քնն...
Հայաստանի կազմաքանդումն այնքան խորն է, որ հատվածային վերականգնում հնարավոր չէ. Վահե Հովհաննիսյան
Հայաստանի կազմաքանդումն այնքան խորն է, որ հատվածային վերականգնում հնարավոր չէ: Այս մասին գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ, քաղաքական վերլուծաբան Վահե Հովհաննիսյանը։ «Դնել ժամանակակից հայկական պետության հիմքերըՀայաստանի կազմաքանդումն այնքան խորն է, որ հատվածայ...
Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Թուրքիայի խորհրդարանի նախագահի հետ
Միջխորհրդարանական միության 152-րդ վեհաժողովի շրջանակներում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Թուրքիայի խորհրդարանի՝ Ազգային մեծ ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշի հետ։ Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Ստամբուլում տեղի կունենա նաև Ադրբեջանի խորհրդարանի խոսնակ Սահիբա Գաֆ...
Տարադրամի փոխարժեքները ապրիլի 17-ին
Ներկայացնում ենք տարադրամի փոխարժեքները՝ ըստ rate.am-ի: ԱՄՆ դոլարի առքի միջինացված արժեքը 372 դրամ է, վաճառքը՝ 374.50 դրամ: Եվրոյի առքի արժեքն է 437 դրամ, վաճառքի դեպքում՝ 441 դրամ: Ռուսական ռուբլու առքի միջին արժեքն է 4.87 դրամ, վաճառքինը՝ 4.94 դրամ։
ԱՄՆ-ն անհրաժեշտության դեպքում չի օգնի Իտալիային. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը TruthSocial սոցիալական ցանցում հայտարարել է, որ Վաշինգտոնը անհրաժեշտության դեպքում չի օգնի Իտալիային։ «Իտալիան մեզ չի օգնել, և մենք նրանց չենք օգնի», - գրել է Սպիտակ տան ղեկավարը։ Նա մեկնաբանում էր The Guardian-ի այն հաղորդագրությունը, որտեղ պն...

ЦАХАЛ штурмует больницу «Аш-Шифа» в секторе Газа
Израильские военные приступили к штурму больницы "Аш-Шифа" в секторе Газа, сообщает ТАСС со ссылкой на ливанский телеканалAlMayadeen. По его данным, «оккупационные силы штурмуют западное крыло больницы "Аш-Шифа"». В некоторых помещениях медицинского комплекса слышны зву...
Боррель призвал ЕС увеличить военные поставки Украине
Глава дипслужбы Евросоюза Жозеп Боррель призвал все страны ЕС увеличить военные поставки Украины, в первую очередь средств ПВО и зимнего обмундирования. "Мы все должны нарастить поставки Украине, в первую очередь срочно необходимых им средств ПВО, зимнего оборудования и...
Объем военного экспорта из Ирана в прошлом году составил $1 млрд
Замминистра обороны Исламской Республики Мехди Фарахи сообщил, что в прошлом году объем экспорта военной техники из Ирана составил один миллиард долларов. Как сообщаетIRNA, об этом заявил он на церемонии двенадцатой годовщины мученического убийства генерала Хасана Техра...
ХАМАС заявило о готовности отпустить 100 заложников при прекращении огня в Газе
Палестинское радикальное движение ХАМАС утверждает, что готово отпустить 100 удерживаемых в секторе Газа заложников, список которых представил ему Израиль, при условии прекращения огня, необходимого для определения местонахождения 50 из них. Как передает ТАСС, об этом г...
Впервые за 20 лет министр обороны Франции посетит Израиль
Министр обороны Франции Себастьен Лекорн во вторник посетит Ближний Восток по просьбе президента Франции Эммануэля Макрона для обсуждения ситуации в секторе Газа и вопросов региональной безопасности. «Эта поездка начнется из Египта и продолжится в регионе Персидского за...
Финляндия хочет закрыть границу с Россией
МВД Финляндии намерено ограничить работу пунктов пропуска на границе с Россией до их закрытия. сказала глава ведомства Мари Рантанен. "МВД готовит предложение, согласно которому пункты пропуска через границу будут закрыты или ограничена их работа. действующее законодате...
Министр по вопросам Европы Великобритании намерен посетить Армению на следующей неделе
Великобритания намерена расширять связи с Арменией в сфере торговли и безопасности, налаживая более тесное сотрудничество и диверсифицируя экономические отношения с Арменией. Как передает посольства Великобритании в Армении, об этом заявил министр по европейским делам В...
Мы подтверждаем приверженность сотрудничеству с Великобританией в противостоянии глобальным вызовам: министр ИД Армении
Посольство Республики Армения в Соединенном Королевстве организовало официальный прием по поводу открытия нового здания посольства РА в Великобритании, визита министра иностранных дел РА и начала стратегического диалога РА-Великобритания. Hа официальном приеме присутств...
Десятки армян все еще остаются в Нагорном Карабахе. МККК
Рабочие группы Международного комитета Красного Креста в Нагорном Карабахе продолжают посещать оставшиеся там армянские семьи, удовлетворяя их нужды. В беседе с "Арменпресс" руководитель службы связи делегации МККК Зара Аматуни сообщила, что конкретную статистику оставш...
Йенс Столтенберг призвал продолжать поддерживать Украину
Ситуация в зоне конфликта в Украине сложная, продолжаются интенсивные бои. Как передает ТАСС, это признал генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг на встрече министров обороны альянса. «Я намерен также поднять тему Украины. Интенсивные бои продолжаются, ситуация на п...