Եթե ես չլինեի, Իսրայելն այլևս գոյություն չէր ունենա. Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանի դեմ ռազմական գործողություն սկսելու իր որոշմամբ ինքը փրկել է Իսրայելը հնարավոր կործանումից։ «Եթե ես չլինեի, Իսրայելն այլևս գոյություն չէր ունենա»,- New York Post պարբերականին տված հարցազրույցում ասել է Թրամփը։ Նա հավելել է...
Հունիսի 3-ից կարգելվի հայկական սմբուկի ու կարտոֆիլի արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ
2026 թվականի հունիսի 3-ից սկսած՝ «Ռոսսելխոզնադզորը» (Անասնաբուժական և բուսասանիտարական հսկողության դաշնային ծառայությունը) ժամանակավոր սահմանափակումներ կսահմանի Հայաստանից առաքվող նեխուրի, սմբուկի, կարտոֆիլի և չրերի ներմուծման, ինչպես նաև այդ ապրանքների ԵԱՏՄ անդամ պետու...
ԿԸՀ-ն հիշեցնում է, որ ժողովրդավարությունը սկսվում է մասնակցությունից, և յուրաքանչյուր քաղաքացու ձայնը վճռորոշ է
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) այսօր նոր իրազեկող տեսահոլովակ է հրապարակել Ազգային ժողովի առաջիկա ընտրություններին ընդառաջ։ «Երբ որոշումը թողնում ես ուրիշներին, ուրիշներն են որոշում քո փոխարեն։ Եթե մասնակցում ես, դառնում է սովորություն, և հաղթահարում ես քո անտա...
Բաքվի վերաքննիչ դատարանում կայացել է Արցախի ղեկավարների և մյուս գերիների գործերով լսումները
Բաքվի վերաքննիչ դատարանում կայացել է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս հայ գերիների գործերով վերաքննիչ լսումները։ Այս մասին տեղեկանում ենք ադրբեջանական ԶԼՄ-ներից։ Պաշտպանական կողմը ներկայացրել է միջնորդություններ՝ կապված բողոքների պարզաբանման, վկաների հարցման և...
ՀԾԿՀ-ն գազամատակարարման ոլորտում նոր որոշում է ընդունել
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը` նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի գլխավորությամբ, 2026 թվականի հունիսի 3-ի նիստում ընդունել է որոշում՝ ուղղված ոչ կենցաղային սպառողների բնական գազի հաշվառման գործընթացի թափանցիկության, ճշգրտության և արդյունավետության բարձրացման...
Հայաստանը պետք է փրկեն նրա քաղաքացիները. Զախարովա
Հայաստանը պետք է փրկեն նրա քաղաքացիները, ովքեր ընտրություններում կարող են ընտրություն կատարել հօգուտ իրենց երկրի՝ հաշվի առնելով ազգային շահերը։ Այս մասին Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներում լրագրողներին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ...
Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկը համալրվել է նոր արժեքներով
Հայաստանի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանության և հանրահռչակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների շրջանակում կարևոր քայլ է կատարվել։ Այս մասին հայտնում են կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից՝ նշելով, որ Հայաստանի ոչ նյութական մշակու...
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը ժամանել է Ուկրաինա
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն չորեքշաբթի՝ հունիսի 3-ին, ժամանել է Ուկրաինա։ Այդ մասին հայտնել է Ուկրաինայի նախագահը՝ թելեգրամյան իրալիքում։ Ինչպես նշել է Զելենսկին, այցը սկսվել է ՆԱՏՕ-ի Հյուսիսատլանտյան խորհրդի պատվիրակության կողմից՝ Ուկրաինայում հարգանքի տուրք...
ԱՄՆ-ը Հայաստանի հետ չի վարվում որպես իրավահավասար գործընկերոջ․ Զախարովա
ԱՄՆ-ը Հայաստանի հետ չի վարվում որպես իրավահավասար գործընկերոջ: Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովի շրջանակներումՌԻԱ Նովոստի-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ Մայիսի վերջին Հայաստանն ու ԱՄՆ-ը ստորագրել են փաստաթղ...
Հորմուզի նեղուցի շրջափակումը կարող է տևել ևս մի քանի ամիս
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հույս է հայտնել, որ Իրանի հետ հակամարտությունը շուտափույթ լուծում կստանա, սակայն չի բացառել նաև գործընթացի ձգձգումը։ Այդ դեպքում Հորմուզի նեղուցի շրջանում ամերիկյան շրջափակումը կարող է տևել ևս մի քանի ամիս։ «Նա նշել է, որ հնարավոր է համարում ամ...

• Трамп допустил проведение переговоров с Си Цзиньпином
Президент США Дональд Трамп допустил проведение встречи с председателем КНР Си Цзиньпином. На борту президентского самолета, возвращавшегося в воскресенье из штата Флорида в Вашингтон, журналисты спросили главу государства, планирует ли тот встретиться с китайским лидер...
• В ООН назвали решение Израиля отключить сектор Газа от электричества геноцидом
В ООН назвали решение Израиля отключить сектор Газа от электричества геноцидом
10 Марта, 2025
Отсутствие санкций и продолжение поставок оружия Израилю на фоне отключения сектора Газа от электроснабжения является соучастием в геноциде палестинского народа. С таким заявлением выступила специальный докладчик ООН по вопросу о положении в области прав человека на окк...
• CNN: делегации РФ и США могут встретиться в Саудовской Аравии на этой неделе
CNN: делегации РФ и США могут встретиться в Саудовской Аравии на этой неделе
Новый раунд переговоров России и США может пройти в Саудовской Аравии на этой неделе. Об этом сообщила телекомпания CNN со ссылкой на источники. По их сведениям, представители американской администрации в ближайшие дни проведут встречи не только с украинскими, но также...
• Трамп считает, что США станут «снова богатыми» благодаря пошлинам
Трамп считает, что США станут «снова богатыми» благодаря пошлинам
Вводимые американской администрацией таможенные пошлины на иностранную продукцию сделают США «снова богатыми». Уверенность в этом выразил американский лидер Дональд Трамп в беседе с журналистами на борту президентского самолета, возвращавшегося из штата Флорида в Вашинг...
• Китай успешно запустил тестовый телекоммуникационный спутник
Китай успешно запустил тестовый телекоммуникационный спутник
Китай успешно осуществил запуск испытательного спутника, используемого в телекоммуникационных технологиях. Об этом сообщило агентство Xinhua. Ракета-носитель Long March-3B вместе со спутником стартовала с космодрома Сичан в юго-западной провинции КНР Сычуань. Аппарат, н...
• Трамп заявил о готовности инвестировать миллиарды долларов в Гренландию
Трамп заявил о готовности инвестировать миллиарды долларов в Гренландию
Соединенные Штаты готовы инвестировать миллиарды долларов в создание новых рабочих мест в Гренландии и в ее благополучие. Об этом заявил президент США Дональд Трамп в Truth Social. «Как я ясно дал понять во время своей речи на совместном заседании [Сената и Палаты предс...
• Трамп: США почти возобновили обмен разведданными с Украиной
Трамп: США почти возобновили обмен разведданными с Украиной
Президент США Дональд Трамп заявил, что США почти возобновили обмен разведданными с Украиной, сообщаетReuters. Он также сказал, что ожидает хороших результатов от предстоящих переговоров американских и украинских официальных лиц в Саудовской Аравии. Отвечая на вопрос, р...
• Баку: Армянская сторона 5 месяцев не забирает тело Веры Агасян
Баку: Армянская сторона 5 месяцев не забирает тело Веры Агасян
Армянская делегация не реагирует на вопрос передачи тела Агасян Веры Варашаковны. Как сообщает АПА, об этом заявил заместитель начальника службы государственной безопасности Азербайджана Шарафат Гасанов. Он напомнил, что армянская сторона и дети умершей от болезни 20 ок...
• Заявление ООН о ситуации в Сирии: Мы получаем крайне тревожные сообщения о гибели целых семей
Заявление ООН о ситуации в Сирии: Мы получаем крайне тревожные сообщения о гибели целых семей
Убийства мирных жителей в прибрежных районах на северо-западе Сирии должны быть немедленно прекращены. Об этом говорится взаявленииВерховного комиссара ООН по правам человека Фолькера Тюрка. «После серии скоординированных нападений, совершенных, по сообщениям, элементам...
• Илон Маск: Starlink никогда не отключит свои терминалы в Украине
Илон Маск: Starlink никогда не отключит свои терминалы в Украине
Starlink никогда не отключит свои терминалы в Украине, заявил владелец компании, миллиардер Илон Маск. «Чтобы было предельно ясно, независимо от того, насколько я не согласен с политикой Украины, Starlink никогда не отключит свои терминалы. Без Starlink украинские линии...