Հայաստանում նախորդ տարի կատարված օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները կազմել են 129,2 մլրդ դրամ, որից ԵԱՏՄ երկրներին բաժին է ընկել մոտ 1/3-րդը՝ 40,1 մլրդ դրամ: Այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2023 թ պետբյուջեի նախագծի քննարկմանը:
«2021 թվականին Հայաստանի տնտեսական իրական հատվածում օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալները կազմել են 204,8 մլրդ դրամ, որից ԵԱՏՄ երկրների կողմից օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է 32,4 մլրդ դրամ: Նույն ժամանակահատվածում օտարերկրյա ուղղակի ներդումները կազմել են 129,2 մլրդ դրամ, որից ԵԱՏՄ երկրներին բաժին է ընկել մոտ 1/3-րդը՝ 40,1 մլրդ դրամ»,-ասաց Քերոբյանը:
2022 թվականի առաջին կիսամյակում Հայաստանի տնտեսության մեջ օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է 41 մլրդ դրամ, որից ԵԱՏՄ երկրների կողմից օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալը կազմել է շուրջ 47 մլրդ դրամ: Այսինքն՝ ոչ ԵԱՏՄ երկրներից զուտ հոսքը եղել է բացասականը:
Նույն ժամանակահատվածում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը կազմել է 76,5 մլրդ դրամ, որից ԵԱՏՄ երկրներին բաժին է ընկել 57,5 մլրդ դրամը:
Իսկ ինչ վերաբերում է Եվրասիական զարգացման բանկի հետ Հայաստանի հարաբերություններին՝ Քերոբյանը նշեց, որ այս տարի բանկը բավական խոշոր մի քանի գործարքներ է կնքել Հայաստանում:

Прямые иностранные инвестиции, осуществленные в Армении в прошлом году, составили 129,2 млрд драмов, из которых на страны ЕАЭС пришлось около 1/3, 40,1 млрд драмов. Как сообщает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2023 год заявил министр экономики РА Ваан Керобян.
«В 2021 году объем притока иностранных инвестиций в реальный сектор экономики Армении составил 204,8 млрд драмов, из них объем из стран ЕАЭС составил 32,4 млрд драмов. За тот же период прямые иностранные инвестиции составили 129,2 млрд драмов, из которых на страны ЕАЭС пришлось около 1/3, 40,1 млрд драмов», - сказал Керобян.
В первом полугодии 2022 года объем притока иностранных инвестиций в экономику Армении составил 41 млрд драмов, из них объем притока иностранных инвестиций стран ЕАЭС составил около 47 млрд драмов. То есть, притока из стран, не входящих в ЕАЭС, был отрицательным.
За тот же период объем прямых иностранных инвестиций составил 76,5 млрд драмов, из которых 57,5 млрд драмов поступило в страны ЕАЭС.
Что касается отношений Армении с Евразийским банком развития, Керобян отметил, что в этом году банк с Арменией подписал несколько крупных сделок.