3500 դոլար սպանության համար․ Իրանը բացահայտու...
Իրանում ցուցարարները օրեր շարունակ տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ մարդկանց սպանելու համար ստացել են 3500 դոլար, մեքենաներ այրելու համար՝ գրեթե 1500 դոլար, իսկ ոստիկանական բաժանմունքները հրկիզելու համար՝ մոտ 500 դոլար։ Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտարարել է Իրանի պաշտպանության նախարար Ազիզ Նասիրզադեն։
«Մենք ունենք հավաստի տեղեկություններ, որ Միացյալ Նահանգները, սիոնիստական ​​ռեժիմը (խմբ․՝ նկատի ունի Իսրայելը) և նրանց որոշ դաշնակիցներ ստեղծել են կենտրոն՝ անջատողականներին և ահաբեկիչներին օգնելու համար։ Նրանք նույնիսկ սահմանել են Իրանում ավերածությունների համար փոխհատուցում», - ասել է նախարարը՝ մեջբերելով նշված գումարային տվյալները։
Ազիզ Նասիրզադեի խոսքերն է մեջբերել Իրանի պետական ​​հեռարձակող ընկերությունը։
Ավելի վաղ Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին հայտարարել էր, որ երկիրը մի քանի շաբաթ ցնցած ցույցերն իրականացվել են «դրսից եկած ահաբեկչական տարրերի կողմից», որոնք հարձակվել ու կրակել են ոստիկանների և իրավապահների վրա։ «Նրանք ողջ-ողջ այրել են ոստիկանների, գլխատել են նրանց, կրակել են ինչպես ոստիկանների, այնպես էլ սովորական մարդկանց վրա։ Արդյունքում երեք օր շարունակ մենք փաստացիորեն կռվել ենք ահաբեկիչների, այլ ոչ թե ցուցարարների դեմ»,- ասել է նա։ Իրանի ԱԳ նախարարի խոսքով՝ այդ «ահաբեկիչների» նպատակը մեկն է եղել՝ ԱՄՆ-ին ներքաշել հակամարտության մեջ։ Արաղչին կատարվածի համար մեղադրել է Իսրայելին՝ նշելով, որ տեղի ունեցածն իսրայելական ծրագրի մաս է եղել։

Министр обороны Ирана сообщил, что демонстран...
Протестующие в Иране во время длящихся сутками беспорядков получили 3500 долларов за убийства людей во время беспорядков, почти 1500 долларов за поджоги автомобилей и около 500 долларов за поджоги полицейских участков. Как передает ТАСС, заявил министр обороны Ирана Азиз Насирзаде.
«У нас есть достоверная информация о том, что Соединенные Штаты, сионистский режим (имеет в виду Израиль – ред.) и некоторые их союзники создали центр помощи сепаратистам и террористам. Они даже установили систему компенсаций за разрушения в Иране», — сказал министр, называя вышеупомянутые суммы.
Слова Азиза Насирзаде были процитированы иранским государственным телеканалом.
Ранее министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что протесты, сотрясающие страну уже несколько недель, были организованы «иностранными террористическими элементами», которые нападали и стреляли в полицейских и сотрудников правоохранительных органов. «Они заживо сожгли полицейских, обезглавили их, расстреляли и полицейских, и обычных людей. В результате, три дня мы фактически боролись с террористами, а не с протестующими», — сказал он. По словам министра иностранных дел Ирана, цель этих «террористов» была одна: втянуть Соединенные Штаты в конфликт. Арагчи обвинил Израиль в произошедшем, отметив, что это было частью израильского плана.