ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը դիմել է 1798 թվականին ընդունված «Օտար թշնամիների մասին» օրենքին՝ ենթադրյալ հանցախմբի անդամներին արտաքսելու համար: Գերագույն դատարանը հաստատել է որոշումը, սակայն իրավապաշտպանները քննադատել են այն, հաղորդում է Bloomberg-ը։
ԱՄՆ Գերագույն դատարանը բավարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի արտակարգ խնդրանքը և չեղյալ է համարել ստորին դատարանի որոշումը, որը դադարեցնում էր արտաքսումները «Օտար թշնամիների մասին» օրենքի համաձայն՝ մինչ դատավարությունը շարունակվում է:
Չորս դատավորներից հինգը նշել են, որ կալանավորվածներին պետք է տեղյակ պահել և հնարավորություն տալ իրենց գործը ներկայացնել դատավորին, նախքան նրանց արտաքսելը:
Չստորագրված կարծիքում դատարանը նսեմացրել է իր վճռի նշանակությունը՝ նշելով, որ այն միայն պահանջում է կալանավորներից վիճարկել իրենց արտաքսումը այսպես կոչված habeas corpus գործի միջոցով, որը հարուցվել է այն իրավասության տարածքում, որտեղ նրանք գտնվում են: Դա նշանակում է, որ հինգ տղամարդիկ, որոնք հայց են ներկայացրել, պետք է իրենց գործը ներկայացնեն Տեխասում, այլ ոչ թե Վաշինգտոնում, որտեղ հայցը ներկայացվել է:
Դատավորների մեծամասնությունը հերքել է այն փաստարկները, որ մարտի 15-ին տասնյակ մարդիկ արտաքսվել են Էլ Սալվադորի դաժան բանտ՝ չկարողանալով ապացուցել, որ նրանք բանդայի անդամ չեն: Այնուամենայնիվ, դատարանը նշել է, որ «կալանավորների իրավունքները՝ ընդդեմ հարկադիր հեռացման՝ առանց պատշաճ ընթացակարգի» դեռ «վիճելի» չեն՝ վկայակոչելով արդարադատության նախարարության վերջին դիրքորոշումն այս հարցում:

Президент США Дональд Трамп применил исторический «Акт об иностранных врагах» 1798 года для депортации предполагаемых членов банд. Верховный суд поддержал решение, но правозащитники раскритиковали его, сообщает Bloomberg.
Верховный суд США удовлетворил чрезвычайный запрос президента Дональда Трампа и отменил постановление суда низшей инстанции, которое приостановило депортацию в соответствии с «Актом об иностранных врагах» (the Alien Enemies Act), пока продолжается судебное разбирательство.
Пять из четырех судей отметили, что задержанные должны быть проинформированы и иметь возможность изложить свои аргументы перед судьей до того, как их депортируют.
В неподписанном заключении суд преуменьшил значение своего решения, отметив, что оно лишь требует, чтобы задержанные оспаривали свою депортацию через так называемое дело habeas corpus (защита личной свободы), поданное в юрисдикции, где их удерживают. Это означает, что пятеро мужчин, подавших иск, должны продвигать свои аргументы в Техасе, а не в Вашингтоне, где был подан иск.
Большинство судей не приняли во внимание аргументы о том, что 15 марта десятки людей были депортированы в жестокую тюрьму в Сальвадоре без возможности доказать, что они не являются членами бандитских формирований. Однако суд отметил, что «права задержанных против принудительного выдворения без надлежащего процесса» пока «не является предметом спора», ссылаясь на последнюю позицию Министерства юстиции по этому вопросу.
В недавнем представлении в суд, Минюст отметил, что предполагаемые члены банд, «которые подлежат выдворению по Закону о враждебных иностранцах, имеют право на судебное разбирательство».