Գերմանիայի հեռացող կանցլեր Օլաֆ Շոլցը համերաշխություն է հայտնել Կանադային՝ աջակցելով այդ երկրին Դոնալդ Թրամփի հետ դիմակայության մեջ, երբ վերջինս մաքսատուրքեր է սահմանել եւ հայտարարել, թե Կանադան պետք է դառնա ԱՄՆ-ի 51-րդ նահանգը, հայտնում է Bloomberg-ը։
Կանադան ոչ մեկի դաշնային պետությունը չէ: Կանադան հպարտ, անկախ երկիր է: Կանադան ունի ընկերներ ամբողջ աշխարհում, և հատկապես շատերն այստեղ՝ Գերմանիայում և Եվրոպայում... Մենք ձեր կողքին ենք»,- ասել է Շոլցը արարողության ժամանակ:
Հարկ է նշել, որ Թրամփը հայտարարել է ներկրվող մեքենաների և ավտոպահեստամասերի վրա 25% մաքսատուրք մտցնելու մասին: Կանադայի վարչապետ Մարքնին սա անվանել է «ուղղիղ հարձակում»:
Կանադայի վարչապետը հավելել է, որ այդ քայլը խախտում է ԱՄՆ-Մեքսիկա-Կանադա առևտրային համաձայնագիրը, որը հայտնի է որպես USMCA, որը Թրամփը բանակցել է Սպիտակ տանը իր առաջին ժամկետի ընթացքում՝ որպես նախկին պայմանագրի փոխարինում:
Ավելի լայն անհամաձայնություն հայտնելով ԱՄՆ քաղաքականության հետ՝ Շոլցը քննադատել է մաքսատուրքերը, որոնք Թրամփի վարչակազմը նախատեսում է սահմանել Եվրոպայի վրա՝ ասելով, որ ցանկացած նման քայլ պատասխան քայլեր կառաջացնի և կվատթարացնի իրավիճակը երկու կողմերի համար:
«Այդ իսկ պատճառով ես ասում եմ Միացյալ Նահանգներին. համագործակցությունը մնում է Եվրոպայի նպատակը: Բայց եթե ԱՄՆ-ն մեզ այլընտրանք չթողնի, ինչպես պողպատի և ալյումինի մաքսատուրքերի դեպքում, մենք՝ որպես Եվրամիություն, կարձագանքենք որպես մեկ ամբողջություն»,- եզրափակել է Շոլցը: