Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանի հանձնարարականով «Սևան» ազգային պարկ ՊՈԱԿ-ի ենթակա ափամերձ տարածքներում շարունակվում է ապօրինի շենք շինությունների, տաղավարների, պարիսպների ապամոնտաժման ու տարածքներն աղբից մաքրելու գործընթացը:
Պետրոսյանն այս մասին գրել է «Ֆեյսբուքի» իր էջում:
«Այս փուլում ապամոնտաժվում են 1901.5 մետր նիշից ներքև գտնվող ապօրինի կառուցված շենք-շինություններ, հանգստի գոտիների պարիսպներ, քարաշեն կիսակառույցներ, երկաթյա տնակներ ու տաղավարներ:
Ներկայումս աշխատանքներն իրականացվում են Սևանի հանրային լողափում, հանրային լողափից դեպի թերակզի ընկած ափամերձ և Սևանի նավամատույցի հարևանությամբ գտնվող լճափնյա հատվածներում»,- գրել է Պետրոսյանը:
Սևանա լճի ու դրա ջրհավաք ավազանի ջրային պաշարների, կենդանական և բուսական աշխարհի, էկոլոգիական ենթահամակարգերի անխաթարության ապահովման գործում անչափ կարևոր ու առանցքային է ափամերձ հատվածներում տնտեսավարման պատշաճ վերահսկողությունն ու ապօրինի շենք-շինությունների ապամոնտաժումը։
«Բավականին մեծածավալ աշխատանքներ են ընթանում, սակայն դրանց ծավալը կապված է նաև «Սևան» ազգային պարկի սեփական կարողությունների ոչ բավարար հզորության հետ։ Արդեն մեկնարկ ենք տվել այդ կարողությունների ընդլայնման և հզորացման գործընթացին․ շուտով ձեռք կբերվի նոր տեխնիկա, որի կիրառմամբ էլ ավելի մեծ թափով կընթանան լճի առափնյա հատվածներն արժանավայել տեսքի բերելու և կարգուկանոն հաստատելու աշխատանքները»,- նշել է Պետրոսյանը:

По поручению министра окружающей среды Романоса Петросяна, на прибрежных территориях, подведомственных ГНКО “Национальный парк Севан”, продолжается демонтаж незаконных построек, павильонов, стендов и очистка территорий от мусора.
Об этом Петросян написал на своей странице в Facebook.
“На данном этапе демонтируются незаконно построенные здания и строения, находящиеся ниже отметки 1901.5 метров, каменные ограды зон отдыха, недостроенные, железные домики и павильоны.
В настоящее время работы ведутся на общественном пляже Севана, на прибрежных участках, расположенных по соседству с общественным пляжем и набережной Севана” - написал Петросян.
В обеспечении безопасности водных ресурсов озера Севан и его водосборного бассейна, животного и растительного мира, бесперебойности экологических подсистем чрезвычайно важен и является ключевым надлежащий контроль над хозяйственными пристройками на прибрежных участках и демонтаж незаконных построек.
“Ведутся масштабные работы, однако их объем зависит и от недостаточных мощностей собственных возможностей Национального парка “Севан”. Мы уже начали процесс расширения и усиления этих возможностей: скоро будет приобретена новая техника, с помощью которой работы по приданию достойного вида прибрежным участкам озера и установления порядка будут проводиться с большим размахом”, - отметил Петросян.