Վրաստանի հինգերորդ նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտարարել է դիմադրության հարթակ ստեղծելու մասին։ Նա կոչ է անում բոլոր կողմերին միավորվել։ Պլատֆորմի հիմնական պահանջները լինելու են արտահերթ ընտրությունները և հանրահավաքների ժամանակ բերման ենթարկված ցուցարարների ազատ արձակումը, որոնց ընդդիմությունն անվանում է «խղճի բանտարկյալներ», հայտնում է SOVA-ն։
«Նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է պայքարել փողոցային բողոքի ակցիաների հետ միասին, նրանց տալ նրանց համահունչ քաղաքական ձևաչափ, ուստի ես առաջարկեցի և այսօր հրապարակայնորեն հայտարարում եմ ձեզ դիմադրության հարթակի ստեղծելու մասին՝ եվրոպամետ քաղաքական սպեկտրի մասնակցությամբ:
Այս պլատֆորմի հիմնական սկզբունքն այն է, որ այն բաց է բոլոր եվրոպամետ կուսակցությունների և խմբերի համար, որոնք պատրաստ են մի կողմ թողնել քաղաքական անհամատեղելիությունները և կիսել բողոքի երկու հիմնական նպատակները՝ անցկացնել նոր արդար ընտրություններ և ազատել խղճի բանտարկյալներին»,- ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին։
Պլատֆորմի կողմնակիցները նաև պետք է հավատարիմ լինեն Կանոնադրությանը, որը ստորագրվել է ընտրություններից հետո Զուրաբիշվիլիի նախաձեռնությամբ։
Հինգերորդ նախագահը նաև հիշեցրել է, որ արդեն 124 օր է, ինչ երկրում տեղի են ունենում հանրահավաքներ՝ պահանջելով «անկախություն, ազատություն և եվրոպական ապագա»։ Սալոմե Զուրաբիշվիլին նշել է, որ «Վրաստանի պայքարը միշտ եղել է անհավասար»՝ ընդդեմ ներքին կամ նույնիսկ արտաքին թշնամու, «սակայն Վրաստանը միշտ հաղթել է, քանի որ այն ղեկավարել է ազատության մարտիկների խաղաղ բանակը»։
«Այսօր էլ այս խաղաղ բանակը կանգնած է Ռուսթավելիի վրա և մեր քաղաքների փողոցներում: Նա կանգնած է և դիմադրում է անարդարությանը, բռնությանը, ստրկությանը և նվաճմանը: Դուք ցուրտ ձմռանը, ջրի հոսանքի տակ այստեղ կանգնած եք դեմ առ դեմ անդեմ անհոգի ագրեսորներին, շարունակում եք հրաժարվել ընդունել օտար ռեժիմի իշխանությունը։
Վրաստանը ձեր կողքին է, մեր պատմության բոլոր ժամանակների հերոսները ձեր կողքին են, մարտի 31-ի առաջնորդները՝ Զվիադն ու Մերաբը, և մենք լսում ենք նրանց աղաղակը։ Մենք լսում ենք նրանց խոսքերը. «Դուք ներկա կլինեք այն ժամանակ, երբ Վրաստանը դառնա ազատ, բայց իմացեք, որ եթե նույնիսկ այդ ժամանակ դադարեք պայքարել անկախ երկրում ազատության համար, դուք և երկիրը կկորցնեք այս ազատությունը»:
Մեզ զգուշացրել են, և դուք կշարունակեք այս պայքարը, որ մենք երբեք չենք դադարել: Դա երբեմն եղել է հանուն անկախության, երբեմն հանուն ազատության և միշտ հանուն արդարության, դուք այստեղ կանգնած եք 124 օր և պահանջում եք հետ վերցնել այն, ինչ մեզ է պատկանում ժողովրդի կամքով, օրենքով և սահմանադրությամբ՝ մեր անսասան ընտրությունը՝ անկախություն, ազատություն և եվրոպական ապագա»,- հայտարարել է Զուրաբիշվիլին: