• Ռուսաստանը «անադեկվատ» է որակել Լեհաստանի ռեպարացիայի նախաձեռնությունը
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան Լեհաստանին որպես ռեպարացիա առաջարկել է «Իվան Սուսանին» օպերայի տեսահոլովակը, հայտնում էՌԻԱ նովոստին: «Որպես ռեպարացիա կարող ենք տրամադրել «Իվան Սուսանին» օպերայի տեսագրության հղումը»,- ասել է նա։ Հիշեցնենք, որ Fina...
• Իրանը պատրաստ է երկար մնալ Ժնևում՝ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու նպատակով․ Բաղայի
Իրանը պատրաստ է երկար մնալ Ժնևում՝ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու նպատակով․ Բաղայի
Փետրվարի 17, 2026
Իրանը պատրաստ է մնալ Ժնևում մի քանի օր, նույնիսկ շաբաթներ՝ ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության հասնելու համար. Իսլամական Հանրապետության ներկայացուցիչները Վաշինգտոնից ակնկալում են նույնպիսի լուրջ մոտեցում: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային: «...
• Քննարկվել են Հայաստան–ԵՄ համագործակցության ընթացիկ ծրագրերը
Քննարկվել են Հայաստան–ԵՄ համագործակցության ընթացիկ ծրագրերը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցությունների հարցերով գլխավոր տնօրեն Գերտ Յան Կուպմանի գլխավորած պատվիրակությանը։ Վարչապետը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան և ընդգծել ՀայաստանԵվրոպական միություն համագործակ...
• ԵՄ պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան
ԵՄ պատվիրակություն է ժամանել Հայաստան
Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի ընդլայնման և արևելյան հարևանության հարցերով գլխավոր տնօրինության ղեկավար Գերտ Յան Կուպմանի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էին նաև Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման բանակցություններ...
• Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի նախագահին
Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի նախագահին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին և պետական խորհրդի նախագահ Լի Ցյանին՝ չինական Նոր տարվա առիթով: Սի Ծինփինին ուղղված ուղերձում նշված է.«Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմ շնորհավորանքներ ո...
• Հնդկաստանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ընդունման դեպքում ռուսական բիզնեսը կանցնի 2,2 միլիարդ շուկա․ Օվերչուկ
Հնդկաստանի հետ ազատ առևտրի համաձայնագրի ընդունման դեպքում ռուսական բիզնեսը կանցնի 2,2 միլիարդ շուկա․ Օվերչուկ
Ռուսաստանը դրական է գնահատում Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների և Հնդկաստանի միջև ազատ առևտրի շուրջ համաձայնագիր կնքելու վերաբերյալ 2025 թվականին սկսված բանակցությունների հեռանկարները: Ինչպես տեղեկացնում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը, այդ մասին հայտարարել...
• Հայաստան–Ղազախստան երկկողմ օրակարգի քննարկումներ՝ ԱԽ-ում
Հայաստան–Ղազախստան երկկողմ օրակարգի քննարկումներ՝ ԱԽ-ում
Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը փետրվարի 17-ին ընդունել է Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Բոլատ Իմանբաևին։ Ինչպես տեղեկաcնում է ՀՀ ԱԽ գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունից, զրուցակիցները քննարկել են ՀայաստանՂա...
• Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին պատասխանել է ԱՄՆ սպառնալիքներին
Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին պատասխանել է ԱՄՆ սպառնալիքներին
Իրանի հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին պատասխանել է ԱՄՆ սպառնալիքներին՝ հայտարարելով, որ երբեմն ամենաուժեղ բանակը ստանում է այնպիսի մի ապտակ, որից հետո այլևս ոտքի չի կանգնում։ «Երբեմն աշխարհի ամենաուժեղ բանակը կարող է ստանալ այնպիսի մի ապտակ, որն այնպես կտապալի նրան, որ այլ...
• Հուշանվեր-թղթադրամով վճարում կատարած տղամարդը հայտնաբերվել և ներկայացվել է նախաքննական մարմին
Հուշանվեր-թղթադրամով վճարում կատարած տղամարդը հայտնաբերվել և ներկայացվել է նախաքննական մարմին
ՆԳՆ ոստիկանության Լոռու մարզի օպերատիվ կառավարման կենտրոն փետրվարի 9-ին հաղորդում է ստացվել, որ «Օպել» մակնիշի մեքենայի վարորդը Մարգահովիտ գյուղի գազալցակայանում վճարել է կեղծ թղթադրամով: Համայնքային ոստիկանության Գուգարքի բաժնի ծառայողները պարզել են, որ ժամը 16-ի սահմա...
• Ադրբեջանի ՊՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի միջև ուսումնական դասընթաց է անցկացվում
Ադրբեջանի ՊՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի միջև ուսումնական դասընթաց է անցկացվում
2026 թվականի «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության և ՆԱՏՕ-ի միջև ուսումնական դասընթաց է անցկացվում։ Այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի ՊՆ-ն։ Միջոցառմանը մասնակցում են Ադրբեջանի 28 և ՆԱՏՕ-ի անդամ ու գործընկեր պետությ...

Конфликт на Украине уже превратился в мини-Третью мировую войну
Конфликт на Украине уже превратился в мини-Третью мировую войну, поскольку США и их ключевые союзники изо всех сил пытаются нанести смертельный удар Российской Федерации, пишет Эрик Маргулис в своей статье на Sri Lanka Guardian «Эта война не за свободу для Украины - как...
Независимость армян Карабаха – обязательное условие любого урегулирования — Затулин
За эти годы я пришел к выводу, что невозможно заставить армян Нагорного Карабаха жить в составе Азербайджана без тех гарантий, которые для их жизни и существования предоставил бы статус, независимость НКР. Об этом в своем выступлении на пятом заседании «Лазаревского клу...
Армения до сих пор не ответила на элементы мирного договора – Байрамов
Ереван до сих пор не ответил на элементы мирного договора, предоставленные армянской стороне на встрече глав МИД Азербайджана и Армении 2 октября в Женеве, заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов. Такое заявление Байрамов сделал в пятницу в ходе тел...
Севак Акопян: а почему Армения сама, публично не отказывается от «вашингтонского документа»?
Утром Никол Пашинян написал в своем Twitter, что в еще в сентябре принял российские предложения по нормализации и надеется, что Россия поддержит свои предложения. Почти то же самое говорит работающий у Никола послом по особым поручениям Эдмон Марукян, тот выразил надежд...
Пашинян: В докладе генерального секретаря ОДКБ в основном отражены существующие реалии
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в формате видеоконференцсвязи состоялось внеочередное заседание Совета коллективной безопасности ОДКБ. Как сообщили пресс-службе правительства республики, в заседании также приняли участие президент Российск...
В Азербайджане заявили о возможных поставках своего газа на международный турецкий хаб
Азербайджан может заняться поставками газа на планируемый газовый хаб в Турции, если они будут выгодны работающим в стране организациям. Об этом в кулуарах XV Веронского Евразийского экономического форума заявил заместитель министра энергетики Азербайджана Эльнур Султан...
Виктор Согомонян: армяно-российские отношения — чрезвычайно сложная субстанция
Армяно-российские отношения чрезвычайно сложная субстанция, и условия современности привнесли еще большую сложность. Это новая система отношений, новая система продуцирования политических дискурсов, новая система межличностных и общественных отношений. И на все это, на...
Саммит ОДКБ в конце ноября рассмотрит вопрос по ситуации на армяно-азербайджанской границе
Саммит ОДКБ в конце ноября рассмотрит вопрос по ситуации на армяно-азербайджанской границе. Об этом сообщил журналистам замминистра иностранных дел Беларуси Юрий Амбразевич по итогам внеочередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ. «В ближайшие несколько дней...
В Сочи пройдут трехсторонние переговоры Путина, Алиева и Пашиняна — Кремль
Глава РФ Владимир Путин, лидер Азербайджана Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян проведут трехсторонние переговоры в Сочи 31 октября, сообщает пресс-служба Кремля. Согласно сообщению, на переговорах планируется рассмотреть ход реализации трехсторонних до...
Путин: единственный путь к миру — неукоснительное соблюдение совместных трехсторонних заявлений
Президент России Владимир Путин заявил, что за счет последовательного выполнения договоренностей Баку и Ереваном можно добиться устойчивого обеспечения мира. «Без сомнения, единственно возможным и реалистичным путем к миру может быть путь, который проложен через неукосн...