Ավստրալիայի վարչապետը Թրամփից հստակություն է պահանջում Իրանի պատերազմի հարցում
Ավստրալիայի վարչապետ Էնթոնի Ալբանիզին մարտի 30-ին հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփից ավելի մեծ հստակություն է ցանկանում Իրանում շարունակվող պատերազմի նպատակների վերաբերյալ։ Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։ «Ես ցանկանում եմ ավելի մեծ որոշակիություն տեսնել պատերա...
Ալեն Սիմոնյանը ընդունել է Կատարի նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը մարտի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Կատարի Պետության նորանշանակ դեսպան Մանսուր Աբդուլլա Ալ-Սուլայթինին: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ-ից։ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է դեսպան Ալ-Սուլայթինին առաքելությունը ստանձնելու կապակցությամբ ե...
Կուբա է հասել ռուսական նավթով «Անատոլի Կոլոդկին» լցանավը
Կրեմլում ուրախ են, որ ռուսական «Անատոլի Կոլոդկին» լցանավը, որը տեղափոխում է շուրջ 730,000 տակառ հում նավթ, ժամանել է Կուբա, և նշում են, որ կղզի մատակարարումների թեման նախապես քննարկվել է ԱՄՆ-ի հետ: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Նա...
ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ գործողության սկզբում առաջին անգամ կիրառել է փոքր հեռահարության PrSM բալիստիկ հրթիռ
ԱՄՆ-ն Իրանի դեմ գործողության սկզբում առաջին անգամ կիրառել է փոքր հեռահարության PrSM բալիստիկ հրթիռ. այն խոցել է երկրի հարավում գտնվող Լամարդ քաղաքի մարզասրահը և դպրոցը: Այս մասին գրում է The New York Times թերթը՝ հղում անելով ռազմական փորձագետների և հարվածի վայրից ստաց...
Երևան-Երասխ-Մեղրի ավտոճանապարհին բախվել են «Opel»-ն ու շտապօգնության ավտոմեքենան
Այսօր՝ մարտի 30-ին, ավտովթար է տեղի ունեցել Արարատի մարզում։ Ժամը 12:00-ի սահմաններում Երևան-Երասխ-Մեղրի ավտոճանապարհի՝ ժողովրդին հայտնի Զոդի կամրջի մոտ բախվել են «Opel» մակնիշի ավտոմեքենան և «Արարատ» բժշկական կենտրոնի հաշվեկշռում հաշվառված շտապօգնության ավտոմեքենան։Sha...
ՀՀ-ում Իրանի դեսպանի ցավակցական ուղերձ է հղել իրանահայ Հովհաննես Սիմոնյանի զոհվելու կապակցությամբ
Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան Խալիլ Շիրղոլամին ցավակցական ուղերձ է հղել Սպահանում ամերիկա-իսրայելական ռմբակոծության հետևանքով իրանահայ Հովհաննես Սիմոնյանի զոհվելու կապակցությամբ։ Նա, մասնավորապես, նշել է. «Սիրված իրանահայ Հովհաննես Ս...
Անձրևների պատճառով Տաթևի ավտոճանապարհներին քարաթափումներ են եղել
Եղանակային պայմանների, մասնավորապես, հորդ անձրևների պատճառով Տաթև համայնքի բնակավայրերի ավտոճանապարհների քարաթափումներն անանցանելի կամ դժվարանցանելի էին դարձրել երթևեկը։ «Համայնքի կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ամբողջովին մաքրվեցին ճանապարհաները՝ բացելով բ...
Թրամփի վարչակազմը ծրագրում է թույլ տալ ռուսական նավթակիր տանկերին մտնել Կուբա
Թրամփի վարչակազմը ծրագրում է թույլ տալ ռուսական նավթակիր տանկերին մտնել Կուբա՝ մեղմելու էներգետիկ ճգնաժամը, որն առաջացել էր այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն արգելել է մատակարարումները կոմունիստական վարչակարգին: Այս մասին հայտնում էBloomberg-ը: Սպասվում է, որ հում նավթի բեռը թո...
Իրանում ամերիկյան գործողության հետևանքով արդեն տեղի է ունեցել ռեժիմի փոփոխություն․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարծում է, որ Իրանում ամերիկյան գործողության հետևանքով արդեն տեղի է ունեցել ռեժիմի փոփոխություն, և որ նոր ղեկավարները «ողջամիտ» են։ Այս մասին նա ասել է նախագահական ինքնաթիռում լրագրողների հետ զրույցում, որի տեսանյութը տարածել է Forbes Breaking...

Глава МИД КНР Цинь Ган отправлен в отставку, на его место назначен Ван И
Министр иностранных дел Китая Цинь Ган снят с должности, сообщает во вторник издание Global Times. На пост главы МИД КНР назначен заведующий канцелярией комиссии ЦК КПК по иностранным делам Ван И. Соответствующие решения принял парламент Китая. О назначении Цинь Гана на...
Обсуждены вопросы расширения армяно-грузинского сотрудничества в оборонной сфере
Министр обороны Республики Армения Сурен Папикян 25 июля принял чрезвычайного и полномочного посла Грузии в Армении Георгия Шарвашидзе. Как сообщили в пресс-службе МО Армении, на встрече присутствовал также военный атташе при посольстве Грузии в Армении, подполковник Дж...
Великобритания работает с Турцией над возобновлением зерновой сделки
Великобритания тесно сотрудничает с Турцией в вопросе возобновления зерновой сделки. Премьер-министр Великобритании Риши Сунак и президент Украины Владимир Зеленский обсудили эту тему в ходе телефонного разговора. «Во время обсуждения черноморской зерновой инициативы ли...
Вопрос журналиста Пашиняну – боитесь ли вы суда?
Сейчас вы обвиняете меня в том, что я что-то делаю не втихаря за закрытыми дверями судов, а открыто? Да, мы блокировали суды, но делали это открыто. Об этом на пресс-конференции 25 июля заявил Никол Пашинян, отвечая на вопрос, почему исполнительная власть оказывает давл...
Пашинян считает, что вопросом преодоления кризиса должно заниматься и правительство Нагорного Карабаха
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает, что правительству Нагорного Карабаха также есть чем заняться в урегулировании гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, и Армения готова оказать поддержку в этом вопросе. Oб этом заявил премьер-министр Никол Пашинян на пре...
Пашинян заявил, что не обсуждал предложения по доставке помощи в Карабах через Агдам
Премьер-министр Армении Никол Пашинян не обсуждал предложения по доставке гуманитарной помощи в Нагорный Карабах через Агдам 15 июля в Брюсселе. Об этом премьер заявилна пресс-конференции в Ереване. По словам Пашиняна, «подобное предложение не стало для него неожиданнос...
Уголовное преследование в отношении сына бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна прекращено
Уголовное преследование в отношении сына бывшего губернатора Сюника Сурика Хачатряна, Тиграна Хачатряна, прекращено. Об этом на своей странице в Facebook собщил адвокат Беник Галстян. «Сегодня мы получили решение, принятое начальником соответствующего управления Генерал...
МККК заявил о необходимости гуманитарного консенсуса между Ереваном и Баку для помощи населению Нагорного Карабаха
Международный комитет Красного Креста (МККК) выступил с заявлением о необходимости достижения Арменией и Азербайджаном гуманитарного консенсуса, чтобы облегчить страдания людей в Нагорном Карабахе. В распространенном организацией сообщении отмечается, что, несмотря на у...
Российская делегация во главе с Сергеем Шойгу посетит Северную Корею
Российская делегация во главе с министром обороны Сергеем Шойгу посетит КНДР, сообщает РИА Новости со ссылкой на Минобороны РФ. «По приглашению Министерства обороны КНДР российская делегация посетит Корейскую Народно-Демократическую Республику для участия в торжественны...
ЕС выделил Украине очередной транш в размере €1,5 млрд
Президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен осудила атаки российских войск на украинские зерновые склады и объявила об очередной финансовой помощи Украине. Օб этом фон дер Ляйен написала в Twitter. «Решительно осуждаю российские атаки на украинские хранилища зерна и экс...