Նախագահական նստավայր են այցելել դպրոցականներ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպել է «Կրթություն և համերաշխություն» արհմիության նախաձեռնությամբ իրականացվող «Երևանյան քաղաքացիական ճամփորդություն» կրթական նախագծի շրջանակներում նախագահական նստավայր այցելած մի խումբ դպրոցականների: Ինչպես տեղեկ...
Չինաստանը կոչ է անում Հորմուզի նեղուցով անարգել առևտրային հոսք ապահովել
Հորմուզի նեղուցում անվտանգության, կայունության և անարգել անցման ապահովումը ծառայում է միջազգային հանրության ընդհանուր շահերին։ Ինչպես տեղեկացնում է Հոնկոնգի ռադիոհեռուստատեսությունը (RTHK), այս մասին ապրիլի 13-ին հայտարարել է Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարության խոսն...
Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում է ձեռք բերել ևս 170 նոր ավտոբուս
Երևանի քաղաքապետարանը նախատեսում է ձեռք բերել ևս 170 նոր ավտոբուս: Քաղաքապետարանից հայտնում են, որ դրանք կփոխարինեն «Հայգեր» ավտոբուսներին և «Գազել» մակնիշի փոքր դասի միկրոավտոբուսներին: Նշվել է նաև, որ Արին-Բերդի և Արցախի փողոցների խաչմերուկը Արին-Բերդի փողոցի 5-րդ նրբ...
Իրանական նավահանգիստների շրջափակումը հակառակ արդյունք կտա․ Ղալիբաֆ
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մուհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆն անդրադարձել է Իրանի դեմ ծովային շրջափակման վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքին՝ նշելով, որ նման գործողություններն, ի վերջո, կհանգեցնեն նրան, որ ամերիկացիները կարոտով կհիշեն բենզինի համար 4-5 դոլար վճարելու...
Քաղաքական ուժերից դեռ ոչ մեկը փաստաթղթեր չի ներկայացրել․ ԿԸՀ
Այսօր՝ ապրիլի 13ին, քաղաքական ուժերից դեռ ոչ մեկը փաստաթղթեր չի ներկայացրել ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։ Ավելի վաղ հայտնի էր, որ ԿԸՀն ապրիլի 13-ից սկսել է հունիսի 7-ին նշանակված խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների և դաշինքների փաստաթղթեր...
Մտքեր են փոխանակվել ՀՀ–ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացի շուրջ
Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ընդունել է Լիտվայի Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Օդրա Պլեպիտեին: Ինչպես տեղեկացնում է ՀՀ ԱԽ գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունը, Արմեն Գրիգորյանը ողջունել է Օդրա Պլեպիտեի այցը Հայաստան՝ ընդգծելով Հայաստան-Լի...
ԱՄՆ-Իրանի հետ հրադադարը պետք է տարածվի նաև Լիբանանի վրա. ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Գեորգի Բորիսենկոն Ռուսաստանում Լիբանանի դեսպան Բաշիր Սալեհ Ազզամի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է, որ ԱՄՆ-ի և Իրանի միջև համաձայնեցված հրադադարը պետք է տարածվի նաև Լիբանանի վրա։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարութ...
Կրեմլը չի շնորհավորի Մադյարին ընտրություններում տարած հաղթանակի առթիվ
Ռուսաստանը շնորհավորական ուղերձ չի հղի Հունգարիայի ընդդիմության առաջնորդ Պետեր Մադյարին՝ խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակի կապակցությամբ։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ «Մենք ոչ բարեկամական երկրներին շնորհավորանքներ չենք ու...
Դանակահարություն Մրգաշեն գյուղում․ անձը մահացել է
Մրգաշեն գյուղում դանակահարված անձը մահացել է․ ձեռնարկվում են միջոցառումներ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։ Այս մասին հաղորդում է ՆԳ նախարարությունը։ Ապրիլի 13-ին` ժամը 12-ին, շտապօգնությունից ՆԳՆ 112 օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Կոտայքի մա...

Генеральный секретарь Международной организации Франкофонии посетила военный пантеон «Ераблур»
Луиза Мушикивабо, генеральный секретарь Международной организации Франкофонии, посетила военный пантеон «Ераблур». Луиза Мушикивабо почтила память воинов, погибших в Арцахских войнах, и возложила венок к Мемориалу погибшим военнослужащим.
Раиси: Пламя американо-израильских бомб, сброшенных на палестинцев, вскоре поглотит сионистов
Президент Ирана Эбрагим Раиси резко осудил жестокое нападение Израиля на больницу в городе Газа, унесшее жизни сотен людей, сообщает Mehr. «Пламя американо-израильских бомб, сброшенных на головы угнетенных раненых палестинцев в баптистской больнице Аль-Ахли в секторе Га...
Захарова: Удар по больнице в Газе Россия квалифицирует как преступление и акт расчеловечивания
Нанесение ракетного удара по больнице в Газе Россия квалифицирует как преступление и акт расчеловечивания, заявила в эфире своей авторской программы на радио Sputnik официальный представитель российского внешнеполитического ведомства Мария Захарова. По ее словам, снимки...
Американские военные предотвратили атаку дронов на свои войска в Ираке
Американские военные предотвратили атаку на свои силы в Ираке рано утром в среду, перехватив два беспилотника до того, как они успели нанести удар, сообщает Reuters со ссылкой на американских чиновников. Они отказались сообщить, кто подозревается в нападении, но оно про...
Представитель ООН по правам человека предупреждает о потенциальной «массовой этнической чистке» палестинцев
Палестинцам грозит серьезная опасность «массовой этнической чистки» со стороны Израиля, заявила специальный докладчик ООН Франческа Альбанезе, отметив, что в связи с военной кампанией Израиля в секторе Газа у палестинцев нет безопасного места. «Израиль уже провел массов...
Арабский мир протестует после удара по больнице в секторе Газа: «Смерть Израилю!», «Смерть Америке!»
Взрыв в больнице аль-Ахли аль-Араби в Газе, в результате которого, погибли сотни людей, спровоцировал протесты во всем арабском мире и за его пределами, пишет The Guardian. Ливанская «Хезболла» призвала провести «день гнева», который совпадет с прибытием в регион презид...
Белый дом пытается снять ответственность с Израиля за взрыв в больнице в Газе
Белый дом пытается снять ответственность с Израиля за взрыв в больнице в Газе, в результате которого погибли сотни человек, в основном женщины и дети. Израиль «очень твердо уверен», что он не был причиной взрыва в больнице в секторе Газа, заявил Белый дом. «Израильтяне...
Путин Ваш кровный враг и будет свергать Вас: Саакашвили Пашиняну
Мое обращение к Николу Пашиняну, Премьер-Министру Армении Я впервые обращаюсь к Вам и делаю это публично, так как меня очень волнует судьба нашего региона и Армении. Основываясь на своем опыте общения с Россией и с Путиным, который недавно на саммите СНГ практически обв...
Главы МИД Армении и Ирана обменялись мнениями о текущей ситуации на Южном Кавказе и Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 17 октября провел телефонный разговор с министром иностранных дел Исламской Республики Иран Хоссейном Амиром Абдоллахияном по инициативе иранской стороны. Как сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии...
Глава Пентагона привел около 2000 военнослужащих в состояние повышенной готовности
Министр обороны США Ллойд Остин сегодня привел около 2000 военнослужащих и ряд подразделений в состояние повышенной готовности, отдав приказ о подготовке к развертыванию, что повышает способность Министерства обороны быстро реагировать на меняющуюся обстановку в области...