Գերմանիայի տնտեսական հարցերի, առևտրի և կլիմայի պաշտպանության դաշնային նախարարությունը հայտարարել է Ուկրաինայի էներգետիկ ենթակառուցվածքների վերանորոգման համար ևս 7,27 մլն եվրո հատկացնելու մասին։ Այս մասին ասվում է Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարարության հայտարարության մեջ։
Միջոցները կուղղվեն Էներգետիկ համայնքի Ուկրաինայի էներգետիկ աջակցության հիմնադրամին, որին 2022 թվականից միացել են նաև բազմաթիվ այլ միջազգային դոնորներ:
«Ռուսաստանի հարձակումները Ուկրաինայի քաղաքացիական էներգետիկ ենթակառուցվածքի վրա չեն դադարում: Այս հարձակումները ծանր հարված են հասցնում Ուկրաինայի ժողովրդին: Գերմանիան արձագանքում է այս արտակարգ իրավիճակին՝ վերականգնելով իր ներդրումը Էներգետիկ համայնքի Ուկրաինայի էներգետիկ աջակցության հիմնադրամում: «Մենք ամուր կանգնած ենք մեր ուկրաինացի գործընկերների կողքին այս անհանգիստ ժամանակներում», - ասել է էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկը:
Ուկրաինան Էներգետիկայի աջակցության հիմնադրամից ֆինանսավորում է վնասված էներգետիկ ենթակառուցվածքների պահեստամասերը և սարքավորումները:
Արտաքին գնումների գործակալության օգնությամբ Էներգետիկ համայնքը իրականացնում է ապրանքների գնման մրցույթներ և վերահսկում է միջոցների օգտագործումը: Դա թույլ է տալիս ուկրաինական էներգետիկ ընկերություններին վերականգնել վնասված ցանցային ենթակառուցվածքները և էլեկտրակայանները:
Գերմանական ներդրումներն ուղղված են նաև Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգի կայունության շարունակական ամրապնդմանը։ Այդ նպատակով միջոցների մի մասն ուղղվում է կանաչ էներգիայի անցումային նախագծերին, որոնք հիմք են դնում Ուկրաինայի էներգետիկ համակարգի ապակենտրոնացված բաղադրիչի հետագա ընդլայնման համար: