Ճապոնիան վճռականորեն կփորձի հասնել այն բանին, որ ԱՄՆ-ը չեղարկի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի կողմից սահմանված ճապոնական մեքենաների մաքսատուրքերը: Այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտնել է Ճապոնիայի վարչապետ Սիգերու Իսիբան։ «Մենք վճռականորեն կձգտենք ազատել մեր երկիրը տուրքերից»,-ասել է նա։ Իսիբան նաեւ խոստացել է, որ ամերիկյան մաքսատուրքերի մեկնարկով շուրջ հազար խորհրդատվական կենտրոններ կսկսեն գործել ամբողջ Ճապոնիայում բիզնեսի համար։ Ինչ վերաբերում է ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ պարտականությունների թեմային, Ճապոնիայի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ իշխանությունները ֆինանսական աջակցություն կտրամադրեն այդ տուրքերից տուժած ընկերություններին։Մարտի 26-ին Թրամփը տեղեկացրել էր, որ ԱՄՆ-ը ներմուծման մաքսատուրքեր կմտցնի 25 տոկոսի չափով բոլոր ավտոմեքենաների նկատմամբ, որոնք արտադրվում են երկրի սահմաներից դուրս։ Ավելի վաղ գործող 2,5 տոկոս մաքսատուրքերը եւս պետք է պահպանվեն, ինչի պատճառով նոր մաքսային տոկոսադրույքը կկազմի 27,5 տոկոս։