Գյումրիում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը քաղաքում ավելի քան 15 հազար նոր աշխատատեղ կստեղծի և 500 միլիոն դոլարի ներդրումներ կներգրավի։ Այս մասին մարտի 21-ին Գյումրիում հայ-ռուսական համաժողովի ժամանակ հայտարարեց «Մայր Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Անդրանիկ Թեւանյանը։
«Առաջարկում ենք Գյումրիի օդանավակայանի մոտ ստեղծել լոգիստիկ կենտրոն, ինչպես նաև կառուցել մոտ 300 հա ազատ տնտեսական գոտի՝ քաղաքի հյուսիս-արևմուտքում՝ Մարմարաշեն գյուղ տանող ճանապարհի երկու կողմերում։
Առաջարկում ենք ազատ տնտեսական գոտում գործող ձեռնարկություններին ապրանքներ արտահանելիս ազատել եկամտահարկից և շրջանառության հարկից։
Բացի այդ, միջազգային էլեկտրոնային հարթակներում առևտրով զբաղվող միջազգային ընկերությունները կկարողանան գրանցվել ազատ տնտեսական գոտում, ստեղծել որոշակի քանակությամբ ապրանքներ պահելու պահեստ և առաքել Ռուսաստան, ինչպես նաև ԵԱՏՄ այլ երկրներ։
Գյումրիում գործող ձեռնարկություններին, որոնց աշխատակազմում կընդգրկվեն միայն քաղաքում գրանցված աշխատողները, առաջարկում ենք 50% զեղչ ավելացված արժեքի հարկի, եկամտահարկի և շրջանառության հարկի վրա։ Մենք առաջարկում ենք այս ռեժիմը հաստատել 25 տարով»,- նշեց նա։