Բոլիվիայում արտակարգ դրության ռեժիմ է հայտարա...
Բոլիվիայի կառավարությունն արտակարգ դրության ռեժիմ է հայտարարել անձրևներից առաջացած հեղեղումների պատճառով, որոնք վերջին ամիսներին ավելի քան 50 մարդու կյանք են խլել։ Ինչպես տեղեկացնում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է երկրի նախագահ Լուիս Արսեն։
«Տարերային աղետները հարկադրում են արտակարգ դրություն հայտարարել երկրում: Այսօր մենք հրապարակել ենք համապատասխան հրամանագիրը, որը կարագացնի հասցված վնասի դեմ պայքարում ներգրավված բոլորի աշխատանքը», - ասել է  նա մամուլի ասուլիսում։
Արսեի խոսքով՝ տեղատարափ անձրևներից տուժել է 209 մունիցիպալիտետ։
«Այս տարի (տարերքից) ոչնչացել է 818 տուն, որոնք մենք կվերականգնենք։ Մենք ունենք տվյալներ 51 զոհի մասին, 8 մարդ համարվում է անհետ կորած», - հայտնել է պետության ղեկավարը։
Բոլիվիայում անձրևների սեզոնն սկսվել է 2024 թ. նոյեմբերին։ Վերջին շաբաթվա ընթացքում իրավիճակը սրվել է։ Իշխանությունների տվյալներով՝ այս սեզոնին տեղացած անձրևներն ամենասաստիկն են դարձել վերջին 40 տարվա ընթացքում: